Неверојатните здравствени предности на тиквичките

Тиквичките се супер вкусни за јадење, но тоа не им е единствената предност. Тиквичките имаат најмалку седум неверојатни здравствени бенфити.

Тие се нискокалорични, а содржат високо ниво на есенцијални нутритивни вредности. Од нив може да јадеме во текот на целата година. Доколку сакате да ја подобрите вашата исхрана и здравје, вклучете ги тиквичките во вашето секојдневно мени. Еве зошто.

1. Го намалуваат ризикот од рак

Содржат голм процент на влакна, фолна киселина и витамини А и Ц, но тие се и силни антиоксиданти кои ги уништувааат канцерогените клетки.

2. Можат да лекуваат астма

Се разбира тоа не значи дека не треба да одите на лекар, туку само да јадете тиквички. Но ако имате астма веројатно секој доктор ќе ви сугерира да ги вклучите тиквичките во исхраната во поголема доза, бидејќи ги решаваат респираторните проблеми.

Прочитајте и...  Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

3. Го намалуваат холестеролот

Не само што се добредојдени во секоја диета, туку тиквичките го намалуваат холестеролот и маснотиите во телото.

4. Превенираат од срчеви удари

Шака тиквички содржат околу 10 отсто од препорачаната дневна доза за магнезиум што помага во намалување на ризикот од инфаркти.

5. Го регулираат притисокот

Ако патите од хипертензија или висок крвен притисок, јадете тиквички редовно. Студиите покажуваат дека тиквичките можат да превенираат и артериосклероза која се предизвикува од висок крвен притисок.

6. Содржат бета каротин

Одличен извор се на бета-каротин кој се наоѓа во нивната кора, затоа не лупете ги тиквичките пред готвење за да бидете сигурни дека ги добивате сите бенефити од нив. Секако, не заборавајте убаво да ја измиете кората. Одлични се ако ги подготвите свежи во салата.

Прочитајте и...  Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

7. Немаат калории

Знаевте ли дека тиквичките содржат само околу 30 калории? Тоа ги прави супер зеленчук кој заситува, а кој не дебелее.

Прочитај повеќе

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)

Слободен Печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат

Фасцинантна приказна украсена со долгогодишно прераскажување: Кралот Умберто и неговиот одамна изгубен „двојник“

Слободен печат

Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Слободен печат

Најсочното колаче чија арома ќе го намами целото семејство: Одличен десерт за летно уживање! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат