Неевропските репрезентации не ни лежат - Слободен печат

Неевропските репрезентации не ни лежат

Македонската кадетска ракометна репрезентација со пораз од 22:31 ги заврши настапите во групната фаза на Светското првенство до 19 години. Според селекторот Данило Брестовац, голем проблем за кадетите претставуваат неевропските селекции за кои не се најде одговор за нивната брза игра.

– Не успеавме да и се спротиставиме на Јапонија во ниту еден сегмент од играта, ниту технички, ниту тркачки. Пак доаѓа до моето мислење дека ракометот кој се игра надвор од Европа ни е проблематичен. Ниту со Јапонија, ниту со Нигерија и Бахреин не можевме да одговориме соодветно на нивната брза игра.

Противникот беше трипати побрз од нас. Ние сме навикнати на европски, побавен ракомет, па поради тоа не можевме да ги запреме Јапонците. Ние во Македонија играме шаблонизиран ракомет, децата ги учиме исто, да играат акции и комбинации, да се знае каде е блокада, каде е вишокот на играч. Кај неевропските селекции гледам друг начин на ракомет. Во натпреварот влеговме да победиме, но едноставно не можевме да парираме на Јапонците – вели Брестовац.

Прочитај повеќе

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

five × 1 =

Прочитај повеќе

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат

Карлос Саинц триумфира на премиерното Рели Дакар во Саудиска Арабија

Слободен печат

Желбите на Пандев: Македонија да игра на ЕВРО 2020 и Џенова да остане во Серија А

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Реал Мадрид замешан во пукањето на Ковачевиќ

Слободен печат

Таа е наследничката на Шарапова: Руска тенисерка која не остава никого рамнодушен (ФОТО)

Зоран Спасоски