НБА тренер во стручниот штаб на репрезентацијата на Србија

Главниот тренер на Денвер, Мајк Мелоун, ќе му биде помошник на селекторот Кокошков на олимпискиот квалификациски турнир.

Кошаркарската репрезентација на Србија доби огромно засилување за олимпискиот квалификациски турнир кој ќе се одржи во Белград, првиот тренер на Денвер нагетс, Мајк Мелоун. Тој ќе му биде помошник на селекторот Игор Кокошков.

Со влегувањето на Мелоун во стручниот штаб на Србија, повеќе нема дилеми дали најдобриот кошаркар, ѕвездата на Денвер, Никол Јокиќ, ќе настапи на турнирот во Белград.

Противници на Србија на турнирот во Белград се Доминиканска Република и Нов Зеланд, додека во втората група која се игра во Белград, се наоѓаат селекциите на Италија, Порторико и Сенегал, а само победникот на турнирот ќе обезбеди пласман на Олимписките игри во Токио.

Прочитајте и...  Лут и фрустриран: Вердаско дисквалификуван од „Ролан Гарос“!

Во стручниот штаб на селекцијата на Србија покрај селекторот Кокошков и Мелоун, се уште тренерите на Мега Бемакс, Дејан Милојевиќ и на ФМП, Владимир Јовановиќ, кои ќе ја водат репрезентацијата во квалификациските „прозорци“.

Прочитај повеќе

СЕХА лигата со 10 екипи, Еурофарм Пелистер во група со Загреб, Веспрем..!

Слободен печат

ЛШ: И унгарскиот Сегед со навивачи ќе го пречека Вардар 1961

Слободен печат

Пакјао го потврди боксерскиот меч против Мекгрегор

Слободен печат

Играч на ФМП негативен на ковид-19, откажан мечот со МЗТ Скопје Аеродром 2!

Слободен печат

Марка: Барселона одби 150 милиони евра за Ансу Фати!

Слободен печат

Лут и фрустриран: Вердаско дисквалификуван од „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајами не ја искористи првата „меч топка“ против Бостон (ВИДЕО)

Слободен печат

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат