15 C
Скопје

НБА тимот Јута џез продаден за 1.6 милијарди долари

Долгогодишните сопственици на „џезерите“, семејството Милер го продадоа тимот за 1.66 милијарди долари.

Тие 35 години беа сопственици на тимот од Солт Лејк Сити и за тоа време екипата беше една од најдобрите во НБА лигата. Во последните 35 години, екипата на Јута имаше дури 16 сезони во кои оствари 50 или повеќе победи во регуларниот дел од сезоната, има девет дивизиски и две конференциски титули. Од сезоната 1989/90 единствено Сан Антонио спарс има подобар скор од Јута, која вда пати играше во големото НБА финале каде подобри од ние беа кошаркарите на Чикаго булс предводени од Мајкл Џордан.
Нов сопственик на Јута џез е бизнисменот Рајан Смит кој е основач на Квалтрикс. Смит има 40 години и живее во Солт Лејк Сити, а пред две години својата софтверска компанија Квалтрикс ја продаде за осум милијарди долари.

Поврзани вести

Распоред и саатници за ЕП 2022: Еве кога играме со Данска, Црна Гора и Словенија!

Слободен печат

ВИДЕО: Филмско сценарио на патарина, „Балистите“ ги провоцираа фудбалерите на Вардар!

Слободен печат

Лисабон во „пол-позиција“ пред Лондон да го организира финалето во ЛШ?!

Слободен печат

ФОТО+ВИДЕО: Најубавата спортистка на светот во дресот на Јокиќ – тој е МВП!

Слободен печат

Недвед: Пирло и Роналдо ќе останат во Јувентус

Слободен печат

Кавани потпиша нов договор со Манчестер јунајтед

Слободен печат

Остави Коментар