НБА: Нема одење во Орландо без три негативни теста на коронавирус

НБА лигата одлучи да не им биде дозволено на играчите да допатуваат во Орландо во карантин каде ќе се доигра сезоната доколку не го поминат тестирањата од 7. до 9. јули.

Според познатиот новинар Шемс Чаранија, сите НБА играчи кои ќе играат во завршницата од НБА лигата, во тој период ќе мора да имаат три негативни тестови, а ќе бидат тестирани еднаш дневно.
Освен тоа, познатиот новинар пренесе дека играчот на ЛА Клиперс, Лендри Шемет е позитивен на ковид-19.


НБА лигата започна со тестирање на 23. јуни, а бекот на ЛА Клиперс е 26. кошаркар досега кај кого е потврдено присуство на коронавирусот.
Според планот на лигата, сезоната ќе продолжи на 31. јули во Орландо каде ќе играат само 22 екипи и тоа тимовите кои имаат шанси да обезбедат пласман во плејофот. Сезоната треба да заврши во октомври, а стартот на новата е закаќан кон крајот на годината.

Прочитајте и...  И Фетел си најде Ф1 тим, потпишал тригодишен договор

Прочитај повеќе

Конечно се враќа и елитниот фудбал

Слободен печат

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат