Навивачите на Барса гласаа: Кој би требало да ја наследи „десетката“ на Меси?

Фановите сметаат дека никој не треба да ја носи „десетката“/Фото: EPA-EFE/Alejandro Garcia

Заминувањето на Лионел Меси (во редовите на ПСЖ) од Барселона го остави дресот со бројот 10 празен…

Но, никој од фудбалерите не се осмели досега да го побара овој број во новата натпреварувачка сезона.

Повеќето навивачи на каталонскиот клуб сметаат дека така треба да остане.

Во анкетата спроведена од „Мундо Депортиво“ и во која учествуваа повеќе од 25.000 читатели, 36 проценти од нив веруваат дека никој не би требало да ја носи „десетката“ на својот дрес.

Младиот Ансу Фати има најмногу гласови до оваа опција. Дури 30 проценти од навивачите сметаат дека тој треба да ја добие десетката на Меси, а 18 проценти од навивачите би му ја дале оваа бројка на Педри.

ПСЖ за седум минути продаде 150.000 дресови со името на Меси

Видео на денот