Најдобриот фудбалер според ФИФА во 2021 ќе се избира меѓу Левандовски, Меси и Салах

Познати финалистите за наградата „The Best“/ фото: FIFA

Роберт Левандовски, Лионел Меси и Мохамед Салах се финалиситите за наградата „The Best“ која на најдобриот фудбалер на годината ја доделува Светската фудбалска федерација (ФИФА).

Тројцата фудбалери останаа во конкуренција за наградата, откако се изброеја гласовите на селекторите и капитените на сите фудбалски репрезентации како и на новинарското жири.

Наградата „The Best“ се доделува од 2016 година, а најдобар фудбалер во 2020 година беше Роберт Левандовски кој во финалниот избор ги победи Кристијано Роналдо и Лионел Меси.

Роналдо два пати ја освои наградата (2016 и 2017), а по еднаш Меси (2019) и Лука Модриќ (2018).
Добитникот на наградата ќе биде познат на 17 јануари.,

Видео на денот