9 C
Скопје

Најчудното кралско правило: Кралицата Елизабета на никој во семејството не му го дозволува ова!

Британското кралско семејство живее со многу привилегии, но и многу правила на однесување…

Познато е дека членовите на британското кралско семејство живеат според одредени правила кои што никој не смее да ги прекршува.

Покрај тоа што не смеат да консумираат одредени видови храна, тие не смеат ниту да делат автограми, но и уште многу други работи.

Меѓутоа, едно од најнеобичните кралски правила се однесува на друштвената игра – Монопол!

Фото: Профимедиа

Имено, уште во 2008 година, на принцот Ендру во текот на една службена посета му била подарена играта Монопол, но тој го одбил подарокот. Потоа љубезно додал дека неговата мајка не им дозволува на членовите од кралското семејство да ја играат таа игра.

Прочитајте и...  Доаѓа новиот трилер „Hitman's Wife Bodyguard“ со Рајан Рејнолдс, Селма Хајек и Семјуел Л. Џексон
Фото: Профимедиа

Главната причина е тоа што оваа игра може да доведе до судири и кавги, а тоа не им прилега на аристократите. Тие можат да играат некои „помирни игри“, како на пример „Scrabble“.

Поврзани вести

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

ВИДЕО | Вежбајте секој ден, 10 до 20 минути со Памела: За подобро расположение и витка фигура

Слободен печат

На 16 години го исфрлиле од училиште, живеел во приколка и бил осомничен за убиство: 8 помалку познати факти за легендарниот Џим Кери

Слободен печат

Остави Коментар