На Пониква се одржа традиционалниот влашки етно фестивал „За Петровден сите на планина”

Во планинскиот туристички центар Пониква на Осоговските Планини се одржа традиционалната меѓународна средба на Власите „За Петровден сите на планина”, чиј организатор е пејачката група „Грамостеањ” од Скопје.

Во рамки на манифестацијата се одржа и дванаесеттиот фестивал на влашки фолклорни ора и песни, на кој учествуваа десетина ансамбли од неколку градови во државата, како и од соседна Бугарија.

– Ова дружење е одлична можност да ја презентираме. но и да ја зачуваме културната традиција на Власите, кои токму на падините на Осоговијата некогаш ги имале најбројните стада овци и поголем дел од годината го поминуале овде. Празникот Петровден за нас има посебна важност затоа што од дамнина бил период на дружба и собири на кои тогашните млади се запознавале, правеле веридби или свадби. Сакаме сеќавањето на тие времиња да остане, со оглед што денес сè повеќе млади ја напуштаат државата и се иселуваат во странство, истакна Ѓорѓи Николов претседател на здружението „Грамостеањ”.

Прочитајте и...  Болсонаро со закана до СЗО, над 35.000 починати од Ковид-19 во Бразил

На отворањето на фестивалот, присутните учесници и гости ги поздрави градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев, кој рече дека Општината како домаќин дава целосна поддршка оваа манифестација да продолжи и во иднина, нагласувајќи ја важноста на културната, економската и другата соработка меѓу сите етнички групи во регионот и пошироко.

Традиционалниот влашки етно фестивал на Пониква е дел од манифестацијата “Петровденски конаци” што се одржува по повод верскиот празник посветен на Свети Петар, заштитникот на Кочани.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат