На Барса не и помага ниту Меси, Атлетико му направи голема услуга на градскиот ривал (ВИДЕО)

Барселона полека го губи чекорот со Реал Мадрид во трката за шампионската титула во Ла Лига, откако на втор натпревар по ред игра нерешено и тоа со идентичен резултат 2:2.

По ремито на гостувањето кај Селта Виго, вечерва на „Камп Ноу“ ремизираше во дербито со Атлетико Мадрид и го расипа јубилејот на Лионел Меси, а воедно му направи и голема услуга на Реал Мадрид кој остана лидер на табелата со еден бод повеќе и натпревар помалку од каталонците.

Аргентинецот со „паненка“ дојде до 700. гол во кариерата, но и тоа не му помогна на неговиот тим да слави иако во два наврати имаше предност од еден гол.

Натпреварот започна одлично за каталонците и тоа благодарение на Диего Коста кој во 11. минута си постигна автогол.

Сепак, радоста на домашните фудбалери траеше само осум минути бидејќи Саул Нигез од пенал израмни на 1:1, откако претходно судијата ја „поништи“ одбраната на Тер Штеген бидејќи предвреме излезе од гол линијата по првиот пенал на Диего Коста.

Прочитајте и...  Иџе: За жал, нема да учествувам на трката во Италија!

Во второто полувреме, Меси со стил дојде до 700.000 гол во кариерата, тој со „паненка“ го реализира пеналот за Барселона, но радоста повторно траеше кратко.

Само 12. минути подоцна судијата Хернандез повторно досуди пенал, овој пат за Атлетико и Саул Нигез повторно беше прецизен со што и ги намали шансите за одбрана на титулата на Барселона.
Каталонците по 33. натпревари во Ла Лига имаат 70 бодови, еден помалку од Реал Мадрид кој утревечер го очекува дуел со Хетафе.

Прочитај повеќе

Давид Алаба е џекпотот на Барселона

Слободен печат

Најдобрите тенисерки не сакаат да играат на УС Опен

Слободен печат

Навистина им е досадно во карантин, НБА ѕвездите почнаа да се „кодошат“ едни со други

Слободен печат

Гвардиола бара извинување од Мурињо и Клоп

Слободен печат

Ферари ќе го менува Биното

Слободен печат

Адријано мртов пијан се шета низ улиците на Рио (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат