МЗТ Скопје со покана за настап во АБА лигата!?

Се шпекулира дека во првата АБА лига нема да игра словенечката екипа на Приморска од Копер која влезе во финансиски проблеми…

Аеродромци извисија после финалната одлука од следната сезона (2020/2021) да не се најдат во елитата, ниту во проширувањето од 12 на 14 екипи.

Како што пренесува „bhbasket.ba“, МЗТ Скопје е во големи финансиски проблеми, но клубот има намера повторно да биде дел од најсилната АБА лига.

„Металците“ во АБА2 лигата со месеци беа зад Борац од Чачак, но после поразите во последните натпревари ја освоија третата позиција на табелата. Според најавите играчите на тренерот Ѓорѓи Кочов требаше да играат плејоф за учество во АБА лигата, но не им беше дадена можноста да се борат за „билетот“.

Истиот извор шпекулира дека во првата АБА лига нема да игра словенечката екипа на Приморска од Копер, која влезе во финансиски проблеми кон средината на минатата сезона.

Прочитајте и...  Ибра: Ова не е „големиот Милан“, не сум играч за Лига Европа!

Доколку се испостави ова е вистина, МЗТ ќе добие покана за настап во АБА лигата. Последен пат „штрковите“ настапуваа во ова натпреварување во сезоната 2017/2018.

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат