-1 C
Скопје

Момент за историја: Фрапар ќе биде првата жена која ќе суди меч во ЛШ!

Од Европската фудбалска куќа (УЕФА) донесоа одлука Стефани Фрапар да биде првата жена која ќе дели судиска правда на натпревар од Лигата на шампионите.

37-годишната Французинка ќе застане на центарот на мечот од петтото коло помеѓу екипите на Јувентус и Динамо Киев во Торино, Италија.

Овој дуел е закажан за в среда со почеток од 21.00 часот, а Фрапар ќе продолжи да поставува рекорди.

Претходно стана првата жена со мечеви во најсилното француско првенство за мажи, а исто така делеше правда на дуелот од Суперкупот на Европа во 2019 година.

Оваа година судеше на два натпревари во Лига Европа и логично беше сега за првпат да добие и повик, обврска во ЛШ.

Прочитајте и...  Погба искрен пред големото дерби: Има само еден вистински фаворит за титулата

Поврзани вести

Клоп му одговори на Клатенбург: Не поседувам вештини за психолошки игри

Слободен печат

Ѓоковиќ ќе го собори рекордот на Федерер, АТП ги менува правилата

Слободен печат

ВИДЕО: Јанис го доби европскиот дуел против Дончиќ

Слободен печат

СП Египет: Рутински победи на Данска и Унгарија

Слободен печат

Евролига: Изненадување во Пиреја, Фенербахче зареди со победите

Слободен печат

ВИДЕО: „Дерби дела капитале“ во знакот на Лацио

Слободен печат

Остави Коментар