Младите кошаркари обезбедија опстанок во елитата

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години брзо го заборави катастрофалниот пораз од Русија во осминафиналето и се врати на победничките патеки на Европското првенство кое се одржува во Удине, Италија.

Младите кошаркари со 76:64 ги совладаа врсниците од БиХ и ќе играат за пласман од 9. до 12 позиција, но што е поважно, обезбедија место во елитната дивизија, со оглед на тоа дека последните три репрезентации се селат во понизок ранг.

Избраниците на селекторот Дервишевиќ беа подобри во голем дел од првата четвртина,но во финишот дојде до мало опуштање со кое противникот направи серија од 0:6 ја реши првата четвртина во своја корист со 19:20. Израмнето беше и во втората четвртина (14:14) по што Босанците на полувреме ја задржаа минималната предност.

Прочитајте и...  Мурињо: Не ја сакам Лигата на Европа, но два пати ја освоив

Младите кошаркари фуриозно го започнаа второто полувреме, потполно доминираа во третата четвртина која ја решија во своја корист со 30:14 и воедно ја обезбедија победата. Во последните 10 минути, рутински ја одржуваа предноста за на крајот да триумфираат со конечни 76:64.

Андреј Митревски уште еднаш беше најдобар на теренот со 25 поени, Мемед постигна 15, додека Наков имаше скор од 10 поени и 8 скокови. Иден противник на избраниците на селекторот Дервишевиќ ќе биде селекцијата на Словенија која денеска ја совлада Германија со 72:65.

Прочитај повеќе

Американците прво го плукаа Ѓоковиќ, а сега кукаат за него откако е загрозен УС Опен

Слободен печат

Убиен братот на фудбалер на Тотенхем

Слободен печат

Поништена суспензијата: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

ТУРЦИЈА: Претседател на фудбалски клуб изнајми кран за да гледа натпревар (ФОТО)

Слободен печат

Златан откри како дојде во Милан: Сопругата мислеше дека е луд

Слободен печат

Радосна вест за навивачите на Ливерпул, Клоп останува на клупата уште четири години

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мурињо: Не ја сакам Лигата на Европа, но два пати ја освоив

Слободен печат

Конте ги налути челниците на Интер кои размислуваат за негова смена, наследникот би ги чинел 150 милиони евра

Слободен печат

Дембеле го одби Манчестер јунајтед

Слободен печат

Милан не може без драма, на крајот само бод за Елмас и Наполи! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев со истиот учинок од 2009 година кога играше за Лацио

Слободен печат

Несторовски и Удинезе ја победија Рома, но загубија од Сампдорија! (ВИДЕО)

Слободен печат