-1 C
Скопје

Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Предлогот за задолжителното пензионирање на мажи со навршени 64 години, односно на жени со 62 години, ќе се однесува само за јавниот сектор, но не и за приватниот, најави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

– Тоа е закон што ги обединува сите вработени во јавниот сектор. Меѓутоа ќе остава и можност за исклучук во реалниот сектор, ако постои взаемен интерес меѓу работникот и работодавачот за продолжување на работниот век, истакна Шахпаска.

Министерката, меѓу другото, најави дека законските измени за пензионирање влегуваат во процедура и работниците кои наполниле 64, односно 62 години, според предлогот, задолжително ќе одат во пензија. Шахпаска рече дека ова нема да се однесува на здравствените работници и соработници, како и најверојатно за универзитетските професори.

Прочитајте и...  Бугарски тајкун од егзил ќе го руши Борисов - Бугарско лето на пролет излегува на изборите, бегалецот ќе го разоткрие премиерот

Поврзани вести

Камала Харис денеска поднесува оставка од своето пратеничко место во Сенатот

Слободен печат

СЗО постигна напредок во преговорите со „Фајзер“ за дистрибуција на вакцини во посиромашните земји

Слободен печат

Шпан: Бројот на инфекции се намалува, но сепак сме далеку од местото каде сакаме да бидеме

Слободен печат

Инспектори со полиција влегоа во куќата на лекарот што ја оперираше жената што остана без бубрег, матка и јајник

ВИДЕО | Капитол во САД блокиран: Пожар во близина на Конгресот, полицијата предупредува на опасност

Слободен печат

Повеќе од 40 милиони дози вакцини против ковид-19 се искористени, Израел убедливо најмногу

Слободен печат

Остави Коментар