10 C
Скопје

Tag : МТСП

Вести Македонија

Шахпаска: Покажуваме грижа за најранливите со изградба на нов Центар за деца со посебни потреби во Железара

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска и градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски денеска присуствуваа на почетокот на изградба на Дневен центар...
Вести Македонија

МТСП: Анкета за бројот на лица во старските и во домовите за лица со посебни потреби за планирање на вакцинација против ковид-19

Слободен печат
Министерството за труд и социјална политика (МТСП) испратило барање до приватните и до државните старски домови, како и до Специјалниот Заводот Демир Капија, Заводот за...
Вести Економија

Корекции на пензиите: Пензионерите од јануари со 185 денари повеќе на сметките

Слободен печат
Пензионерите за јануари ќе добијат поголема пензија, по основ на усогласување со порастот на трошоците за живот, во номинална вредност за 185 денари на ниво...
Вести Македонија

Претставници на туристичките водичи на средба со министерката Шахпаска: Сакаме вработувања наместо хонорарно работење

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска оствари средба со претставници на Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници на која се разговараше...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО: Парите од помошта во корона-кризата, само за „тесен круг“ самохрани родители

Лука Андреев
Старите проблеми, за кои со години алармираат самохраните родители, сред коронакризата повторно дојдоа до израз. „Пак сме препуштени сами на себе да се снаоѓаме како...
Вести Македонија

МТСП: Шести јануари е неработен ден за православните граѓани

Слободен печат
Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 6 јануари, ден пред Божиќ, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Неработниот ден е прогласен...
Вести Македонија Слајдер

МТСП: Почнува етапната исплата на декемвриските пензии

Слободен печат
Oд денеска почнува етапната исплата на декемвриските пензии, соопшти Министерството за труд и социјална политика (МТСП). За пензионерите кои не користат картички, подигнувањето на пензиите...
Вести Македонија Слајдер

МТСП: Први јануари е неработен ден за сите граѓани

Слободен печат
 Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07), 1 јануари 2021 година (петок),...
Вести Македонија

Петок, 25 декември, неработен за граѓаните од католичка вероисповед

Слободен печат
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ  („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 25 декември 2020 година (петок),...
Вести Македонија

МТСП: Онлајн обуките за воспитувачи придонесуваат во подигнување на квалитететот на предучилишното образование

Слободен печат
Како дел од Проектот за подобрување на социјалните услуги, Министерството за труд и социјална политика (МТСП) започна со реализацијата на серија онлајн работилници наменети за...