Милков: Пендаровски зборува за 12 убиени Македонци, а не знае за илјадници убиени Бугари

Бугарскиот технички министер за надворешни работи, Николај Милков

Бугарија ќе ги преземе сите мерки за случајот „Пендиков“ и тие се веќе во тек, изјави за бугарската БНТ бугарскиот технички министер за надворешни работи Николај Милков.

Тој вели дека дека кога се случил нападот на секретарот на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид Христијан Пендиков, во Македонија настанала првична паника.

– Тие на различни нивоа признаа дека се работи за криминал од омраза. После тоа почнаа да се поткраднуваат сценарија дека Пендиков е наркоман и дилер, а најхрабрите тврдеа дека бугарските клубови се места на организиран криминал и дека се финансирани од трговија со дрога. Ова е наратив што не можеме да го споделиме и ќе ги преземеме сите мерки рече Милков.

Милков веќе ги информирал министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на Советот за надворешни работи во Брисел.

– Доставен е писмен меморандум за овие прашања до сите земји членки. Во нашата земја треба да се одржи средба со сите амбасадори на земјите членки. Ќе се користат и други механизми, меѓу кои и механизмот на ОБСЕ, кој сѐ уште има набљудувачка мисија во Скопје. Ги имаме алатките на Советот на Европа прецизира Милков.

Во врска со одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев на 4 февруари во Скопје Милков вели дека двете земји, но главно институциите во Македонија мора да останат смирени и да се воздржат од какви било провокации за да се обезбеди потребниот ред, така што секој што сака да може да оди и да се поклони.

Што се однесува до контранападот против Ангел Џамбазки и други наши политичари, мислам дека ова е дел од некој нов македонски наратив за да се направи да се минимизира нападот против Бугарите, систематските напади врз бугарските клубови и заедници таму, кои ескалираат. Почна со донесување на репресивен закон таму, продолжи со подметнување пожар за што е добиена условна казна, по што следеше пукање, а сега и физички напад врз лице кое е припадник на бугарската заедница. Таму се обидуваат да наметнат споделена вина, дека од двете страни на границата има луди глави. Не може да има такви аналогии рече Милков.

Тој потсети дека во фокусот на францускиот предлог е почитувањето на правата на Бугарите во Македонија.

Милков ги прокоментира и зборовите на македонскиот претседател Стево Пендаровски:

– Како доктор по историја можам да кажам дека ако има жртви на едната страна, спомнува 12 лица, би споменал илјадници луѓе кои биле убиени, 300.000 протерани меѓу двете војни. Сигурно слушнал за Голи Оток, каде по Втората светска војна стотици Бугари биле интернирани и загинале само затоа што имале бугарска самосвест. Немаат поим за нивната историја, бидејќи тие сѐ уште не ги отвориле архивите на нивните тајни служби, можеме да им помогнеме во тоа ако сакаат рече Милков.

Во понеделникот по седницата на Советот за безбедност, прашан да ги коментира изјавите на Милков дека во Македонија се враќа традицијата на палење, стрелање и насилство врз луѓе, претседателот Пендаровски рече дека изјавата е грозна и единствено може да биде точна ако мисли на периодот од 1941 до 1945 година.

Кога техничкиот министер за надворешни работи ќе има време може да прошета до Ваташа, да види дел од таа традиција – рече претседателот Пендаровски.

Повеќе на оваа тема:

Кој е Христијан Пендиков, претепаниот охриѓанец за кој цела јавност зборува

Софија времено го повлече амбасадорот Ангелов од Скопје и најави прекинување на меѓудржавните проекти со Македонија

Насилниците од Софија спремни да ја минат границата на дозволеното

Спасовски: На 4 февруари ќе одлучиме дали Џамбаски ќе влезе во земјава за чествувањето на Гоце Делчев

Џамбаски му се закани на претседателот Пендаровски со атентат и најави дека ќе дојде на 4 февруари во Скопје

Пендаровски не го коментира Џамбаски за „Стево Коминтерната“ и заканите

Захариева: Бугарија мора остро да реагира на изјавите на Пендаровски

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот