9 C
Скопје

Матурантите задоволни од шансата одново да ги пријавуваат испитите

Матурантите деновиве повторно ги пријавуваат испитите за државната матура во согласност со новите измени што ги постигнавме со договорот, вели за „Слободен печат“, Бленди Ходаи, лидерот на Средношколскиот сојуз.

Според Ходаи, засега без никакви проблеми се одвива процесот за матурантите, според кој, оние кои до крајот на декември пријавија дека ќе полагаат матура, сега одново се пријавуваат во училиштата за да ги променат предметите што ќе ги полагаат, согласно постигнатиот компромис за измени на концепцијата за оваа генерација на матуранти.

– Запишувањето на предметите започна на 22 февруари, а ќе заврши на 5 март, за да можат навреме да се внесат податоците во системот на Државниот испитен центар – додава Ходаи.

Прочитајте и...  Преку темелна анализа на Вашите соработници и на Вашата конкуренција, до подобра бизнис слика и стратегија

Од друга страна, матурантот Христијан Ацевски од СУГС „Раде Јовчевски – Корчагин“, вели дека е задоволен од можноста да се изврши промена во пријавените предмети.

– Тоа е супер бенефиција која ја добија сите матуранти од земјава, посебно по целата голгота со државната матура која ја поминавме оваа година – смета Ацевски.

Матурантка од штипската гимназија „Славчо Стојменски“, вели дека на овој начин матурантите добиле повеќе време да размислат и за својот избор во понатамошното образование.

– Со ова добивме повеќе време да ги избереме вистинските предмети кои пак се поврзани со факултетите на кои ќе се запишеме од септември. Мислам дека тоа е голем плус за сите – вели оваа матурантка која побара да остане анонимна.

Прочитајте и...  Партијата на Борисов ќе предложи своја Влада, иако има мали шанси за поддршка од Парламентот

Поврзани вести

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Македонски и математика – по пет часа неделно

Михаило Донев

Остави Коментар