Маричиќ-Арслани: Врховниот суд треба активно да се вклучи во реформите во правосудството

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со в.д. претседателот на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Фаик Арслани.

На средбата, како што соопшти Министерството за правда, се дискутирало околу спроведувањето на реформите и состојбите во правосудството, како и воедначување и подобрување на судската пракса.

Министерот Маричиќ истакнал дека очекува активно учество на Врховниот суд на Република Северна Македонија како највисока судска инстанца во државата и нејзино вклучување во реформите во правосудството.

Прочитајте и...  ВИЦ НА ДЕНОТ: Притисок

Поврзани вести

Бајден: Трамп истакна бело знаме пред коронавирусот

Слободен печат

Стејт департмент: Утре стапува на сила примирје во Нагорно Карабах

Слободен печат

Путин: Не гледам ништо противзаконски во активностите на Хантер Бајден

Слободен печат

Нов црн рекорд во Франција: Повеќе од 50.000 новозаразени, ситуацијата во болниците се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп тврди – „Конфликтот во Нагорно Карабах може лесно да се реши“

Слободен печат

Коронавирусот се појави и во хрватската Влада: Позитивна министерката Брњац, уште двајца министри одат во самоизолација

Слободен печат

Остави Коментар