17.8 C
Скопје

Tag : маричиќ

Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Добрата регионална соработка е понекогаш клучна за успешна борба против организираниот криминал

Слободен печат
 Министерот за правда Бојан Маричиќ кој е во работна посета на Република Хрватска, денеска ја посети Канцеларија за сузбивање корупција и организиран криминал (УСКОК). Маричиќ...
Вести Македонија

Маричиќ: Хрватска ја подджува земјава во стартот на преговорите за членство во ЕУ

Слободен Печат
Хрватска е наш голем пријател и стабилен партнер и хрватските власти и експерти континуирано ни даваат поддршка на секое поле, а тоа е пропратено со...
Вести Македонија

ВИДЕО | Маричиќ: Премиерот има реална проценка пред посетата на Софија, има поместување во разговорите

Слободен печат
Посетата на Хрватска е долго планирана – целта е средба со хрватскиот министер за правда, посета на УСКОК, посета на Академијата за судии и јавни...
Вести Македонија

Маричиќ: Кодовите МКД и МК се во согласност со Преспанскиот договор

Слободен печат
Преспанскиот договор е јасен и недвосмислен, нашето уставно име е Република Северна Македонија, меѓутоа со договорот ние имаме недвосмислено правото на користење на кодовите МКД...
Вести Хроника

Маричиќ: Онлајн судењата за 60 проценти ја зголемуваат ефикасноста и транспарентноста

Слободен печат
Анализите укажуваат дека преку дигитализацијата, судењата на далечина или онлајн судењата за 60 проценти ја зголемуваат ефикасноста и транспарентноста, а дополнително, на овој начин се...
Вести Македонија

Маричиќ: Со новиот закон за медијација се приближуваме кон практиките на земјите-членки на ЕУ

Слободен печат
„Постојниот концепт на медијација останува како забелешка која се провлекуваше со години во прогрес-извештајот на Европската комисија. Нотирана е потребата од јакнење на свеста за...
Вести Македонија

Собранието ќе расправа за интерпелациите на Маричиќ и Николовски во јуни

Слободен печат
Собранието на Република Северна Македонија се очекува утре да продолжи со веќе почнатата 41. седница од минатата недела на која би се гласале сите точки...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ на „Регионална агенда 2020-2030″: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ ќе ги отфрли сите нон-пејпери

Слободен печат
Северна Македонија претрпе многу поради условите за пристапување на ЕУ, помина најмногу време во чекалната на ЕУ, направи многу храбри политички чекори, после декада на...
Вести Македонија

Независноста и непристрасноста на правосудството најниско оценета област, покажува Вториот национален извештај

Слободен печат
Ефикасноста на судовите во справувањето со предметите е на задоволително ниво, транспарентноста нема позначајни подобрувања, во квалитетот е забележан мал прогрес а независноста и непристрасноста...
Вести Македонија

Маричиќ: Клучнитe предизвици на кои мора да работиме се модернизација на судовите, кадровско зајакнување и зголемување на транспарентноста

Слободен печат
Клучнитe предизвици посочени во Извештајот на кои мора заеднички да работиме со Судскиот совет и останатите чинители во правосудството се модернизацијата на судовите, кадровското зајакнување...