7 C
Скопје

Мали трикови во кујната: Спречете го потемнувањето на јаболката

Јаболката се преполни со витамини и сок, а често се една од најважните состојки во десертите. Кои и да ги користите – свежо набрани или купени на пазар, тие се еднакво вкусни, но имаат еден недостаток – еднаш пресечено јаболко во контакт со кислород оксидира и потемнува.

Тоа не го менува вкусот, како ни на крушките, бананите и авокадото што го имаат истиот проблем. Но ако сакате да приготвите убава пита од јаболка, треба да исечете поголема количина од ова овошје кое треба да стои и чека да биде приготвено. Во тој случај постојат многу совети како да се чуваат плодовите, но постојат два совета, кои ќе ги сочуваат вистинскиот вкус и изглед на јаболката.

Прочитајте и...  Колумна на Виолета Михајловска: Правата на жената низ историјата и денес

Лимонов сок – овој совет колку и да е стар, функционира и нема причина да се откажете од него. Според него, јаболкото исечено на пола треба да се премачка со лимонов сок, чиј витамин Ц го  запира процесот на оксидација и потемнување. Можете да користите чист лимонов сок или јаболката да ги ставите во сад со вода во која ќе додадете сок од лимон. Еднаш исцедените и исушени јаболка ќе ја задржат убавата боја.

Мед – ако немате лимон при рака искористете мед, кој ќе има ист ефект. Како се прави? Во сад ставете две лажици мед во голема чаша вода. Додајте ги исечените и излупени јаболка и чекајте околу пет минути пред да ги исцедите и исушите. Тогаш можете да ги ставите на тесто за пита или да ги употребите во зависност од вашата потреба.

Прочитајте и...  Еди Марфи најави дека се враќа на стенд-ап комедијата

 

Поврзани вести

Многу изненадувања за 8 Март со myWorld

СП.

Објавена листата со пејачи кои ќе настапат на доделувањето на Греми наградите

Слободен печат

ФОТО | „Ова е сатанизам“: Северина ги вознемири верниците – Цел викенд враќаше на навредливи коментари

В.Т.

Колумна на Виолета Михајловска: Правата на жената низ историјата и денес

Еди Марфи најави дека се враќа на стенд-ап комедијата

Слободен Печат

Колку чини денес вистината? Опра интервјуто со Меган и Хари го продала за 9 милиони долари!

Слободен печат

Остави Коментар