Македонскиот репрезентативец Алиоски испиша историја во Саудиска Арабија

Езџан Алиоски веќе блеска во првата сезона за Ал Ахли/Фото: instagram.com/alahliclub.sa

Езџан Алиоски уште во првата сезона запишува одлична статистика во дресот на Ал Ахли, фудбалскиот клуб од Саудиска Арабија.

После четири години поминати во дресот на Лидс, македонскиот репрезентативец одлучи да ја продолжи кариерата во шампионатот на Саудиска Арабија.

Досега во тамошното првенство има 24 настапи и запишани шест голови, а неговиот клуб на четири кола до крајот на сезоната се наоѓа на 10 место со 29 бодови.

Алиоски веќе испиша историја во Саудиска Арабија (земја учесник на следното СП 2022) откако стана првиот дефанзивец, првиот ефективен бек кој директно учествувал во 14 голови во сезоната.

Покрај досегашните погодоци, Алиоски и асистира, а асистенцијата на дуелот против Ал Батин беше осма негова сезонава.

За повеќе од третина од вкупниот број на голови на Ал Ахли заслуга има токму нашиот играч. Клубот од Џеда од 26 натпревари има 35 реализирани голови.

Навивачите на Лидс не го забораваат „лудиот“ (во позитивна смисла) Џани, и натаму преку социјалните мрежи молат да се врати Македонецот на „Еланд роуд“ и дека замената Фирпо не ги задоволува нивните очекувања.

Видео на денот