Tag : Саудиска Арабија

Вести Свет

Во Саудиска Арабија трета фаза од испитувањето на кинеската вакцина против Ковид-19

Слободен печат
Саудиска Арабија наскоро ќе ја започне третата фаза од клиничките испитувања на потенцијалната кинеска вакцина против Ковид 19, во која ќе учествуваат околу 5.000 доброволци,...
Вести Свет

Саудискиот престолонаследник обвинет за испраќање на убијци во Канада

Слободен печат
Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман е обвинет дека испратил убијци во Канада за да убијат бивши саудиски разузнавач, пренесува Би-Би-Си. Јабри (61), долгогодишен разузнавач за...
Вести Свет

Саудиска Арабија: За еден ден починале 27 луѓе од последици од Ковид-19

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во Саудиска Арабија од последици од новиот коронавирус починаа 37 луѓе, со што бројот на смртни случаи се искачи на 2.672...
Вести Свет

Итно опериран саудискиот крал Салман

Слободен печат
Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз е успешно опериран, соопштија денеска властите во Саудиска Арабија, само неколку дена откако беше примен во болницата поради воспаление на...
Вести Свет

САУДИСКИОТ КРАЛ ВО БОЛНИЦА: Салман хоспитализиран поради воспаление на жолчката

Слободен печат
Кралот на Саудиска Арабија, 84-годишниот Салман бин Абдулазиз, заврши во болница поради воспаление на жолчката, објави агенцијата СПА. Саудискиот крал бил примен во болница во...
Вести Свет

Саудиска Арабија кандидира поранешен министер за лидер на СТО

Слободен печат
Саудиска Арабија го кандидираше денеска поранешниот министер за економија и планирање Мухамед Мазаид ел Туваиџри за функцијата генерален директор на Светската трговска организација (СТО). Тоа...
Вести Свет

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат
На мета на првите самостојни британски санкции ќе се најдат 25 руски државјани, кои наводно се вмешани во смртта на адвокатот Сергеј Магницки и 20...
Вести Свет

Во Истанбул денеска почнува судски процес за убиството на саудискиот новинар Кашоги

Слободен печат
Во Истанбул денеска почнува судски процес во отсуство на дваесетмината Саудијци, кои се обвинети за вмешаност во убиството на саудискиот дисидент и новинар Џамал Кашоги...
Вести Свет

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против Хутите

Слободен печат
Коалицијата предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против јеменското движење Хути, поддржано од Иран, кое неодамна ги засили прекуграничните ракетни и беспилотни напади на...
Вести Економија

Економијата на Саудиска Арабија е драстично погодена од падот на цената на нафтата

Слободен печат
Саудиската економија се намали за еден процент во првиот квартал поради наглиот пад на цената на нафтата и кризата со коронавирусот чиј врв беше на...