Tag : Саудиска Арабија

Вести Свет

Руси и Саудијци на мета на првите самостојни британски санкции

Слободен печат
На мета на првите самостојни британски санкции ќе се најдат 25 руски државјани, кои наводно се вмешани во смртта на адвокатот Сергеј Магницки и 20...
Вести Свет

Во Истанбул денеска почнува судски процес за убиството на саудискиот новинар Кашоги

Слободен печат
Во Истанбул денеска почнува судски процес во отсуство на дваесетмината Саудијци, кои се обвинети за вмешаност во убиството на саудискиот дисидент и новинар Џамал Кашоги...
Вести Свет

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против Хутите

Слободен печат
Коалицијата предводена од Саудиска Арабија почна воена операција против јеменското движење Хути, поддржано од Иран, кое неодамна ги засили прекуграничните ракетни и беспилотни напади на...
Вести Економија

Економијата на Саудиска Арабија е драстично погодена од падот на цената на нафтата

Слободен печат
Саудиската економија се намали за еден процент во првиот квартал поради наглиот пад на цената на нафтата и кризата со коронавирусот чиј врв беше на...
Останатo Спорт

Ристоски останува селектор на Саудиска Арабија

Слободен печат
После две успешни години како селектор на одбојкарската репрезентација на Саудиска Арабија, Жарко Ристоски одлучи да ја продолжи соработката. Македонскиот стратег и во наредната сезона...
Вести Свет

САД и Саудиска Арабија бараат продолжување на ембаргото за увоз на оружје на Иран

Слободен печат
Саудиските и американските власти повикаа на ново продолжување на ембаргото за увоз на оружје за Иран, предупредувајќи дека укинувањето ќе има полош ефект врз регионалната...
Вести Свет

Саудиска Арабија ќе дозволи аџилак само за „многу ограничен број” жители

Слободен печат
Саудиска Арабија ќе дозволи само „многу ограничен број” луѓе, кои веќе живеат во Кралството, да можат да го извршат традиционалниот аџилак, што почнува кон крајот...
Вести Свет

Саудиска Арабија после три месеци прогласи крај на полицискиот час

Слободен печат
По цели три месеца Саудијците денеска за првпат излегоа од своите домови за да го прослават крајот на полицискиот час, што беше воведен поради епидемијата...
Вести Свет

Гутереш ја отстрани коалицијата предводена од Саудиска Арабија од црната листа на ОН

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја отстрани воената коалиција предводена од Саудиска Арабија од црната листа на Обединетите нации, неколку години откако беше ставена...
Вести Свет

Техеран ги отфрли тврдењата на ОН дека Саудиска Арабија лани била нападната со ирански ракети

Слободен печат
Иран денеска го отфрли извештајот на Обединетите нации (ОН) во кој се вели дека крстосувачките ракети што минатата година ги погодија нафтените постројки и аеродромот...