15.8 C
Скопје

Македонец на клупата на Партизан, Филиповски е наследникот на Шчепановиќ

Кошаркарскиот клуб на Партизан ги разреши сите дилеми, нов тренер ќе биде Македонецот со словенечки пасош Сашо Филиповски.

Како што јавува Б92, Филиповски по средбата со претседателот на „црно-белите“ Остоја Мијаиловиќ, се согласил да седне на клупата на Партизан.

Заедно со Филиповски на клупата на Партизан ќе седи уште еден Македонец, Боби Митев кој треба да му биде прв асистент на новиот тренер.
Македонските пред себе имаат тешка задача, да го вратат во живот летаргичниот Партизан кој има лош старт во сезоната, „црно-белите“ имаат негативен скор од 2:3 и во Еврокупот и во АБА лигата.

Дебито на клупата на Партизан за македонскиот двоец се очекува да биде наредниот викенд во натпреварот од шестото коло од АБА лигата против Задар. Доколку тоа не се случи, тогаш Филиповски и Митев сигурно ќе го предводат Партизан на натпреварот против Венеција во Еврокупот кој треба да се игра наредната среда.

Сашо Филиповски е без ангажман од минатата година кога ја заврши сезоната на клупата на Монако. Претходно ги има предводено ои Банвит, Банвит Зелена Гора. Олимпија, Лотоматика Рома, Ростов и Туров, а беше и помошник во ЦСКА Москва. итев, пак, постојано ми е прв асистент на Филиповски, а во два наврати беше и прв тренер на МЗТ Скопје Аеродром.

Поврзани вести

Падобранецот на „Гринпис“едвај спасил жива глава, снајперисти го имале на нишан

Слободен печат

Ламело Бол е дебитант на годината во НБА

Слободен печат

Навивачка љубов: „Фалангата“ и украинските фанови заедно во Букурешт

Слободен печат

ВИДЕО: Италија ја суреди Швајцарија и се пласира во осминафиналето

Слободен печат

ФОТО: Јокиќ се врати во родниот Сомбор и веднаш седна во едносед

Слободен печат

Срамно, масовно се бришат видеата на кои Ѓоковиќ му го подарува рекетот на момчето од трибините

Слободен печат

Остави Коментар