Мајко до Мета: Потребна е лидерска средба, а не митинзи

Албанските владејачки социјалисти го нарекуваат чин без преседан повикот на претседателот Илир Мета за одржување сенационален собир на 8 декември.

Министерот за дијаспора и поранешен премиер Пандели Мајко, рече дека претседателот треба да ги седне партиите на маса, а не да биде на страна.

Го повикува шефот на државата да ги почитува неговите уставни овластувања и да најде решение за политичката криза присутна во земјата околу една година.

– Не е време за собири. Мислам дека Претседателот како претставник на симболот на националното единство, напишан во Уставот, треба да ги седне на лидерска средба политичките партии а не да биде страна. Јас не го разбирам концептот дека Претседателот треба да излезе низ Албанија за да одржува митингзи. Не знам за друг ваков преседан во некоја западна земј – оценува Мајко.

Прочитајте и...  Протести против расизмот низ цела Америка

Албанскиот претседател Илир Мета најави дека на 8-ми декември ќе организира сенационален собир „со цел започнување дијалог со Албанија”, насочен кон „заштита на демократијата и Уставот”.

Прочитај повеќе

Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите

МИА Агенција

Протести против расизмот и во Канада

МИА Агенција

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Слободен печат

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Горан Наумовски

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ширум САД

МИА Агенција

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Трамп го одложува самитот на Г7

Слободен печат

Демонстрантите во Њујорк нападнаа полициски возила (ВИДЕО)

Слободен печат