мета Archives - Слободен печат

Tag : мета

Вести Регион

Мета со апел до политичарите во Албанија: Алармот е вклучен, престанете со депопулација на земјата

Слободен печат
Претедателот на Албанија, Илир Мета, на својот Фејсбук профил посочи дека според него најголем проблем во државата моментално е иселувањето на жителите. Осврнувајќи се на...
Вести Регион

Баша: Според „Фич“ Албанија стана уште поризично место за инвестирање

Слободен печат
Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, изјави дека според влијателната меѓународна кредитна агенција „Фич” за 2019 година, Албанија „станала уште поризично...
Вести Регион Слајдер

Мета: Албанија е демократска земја чија светост се човековите права

Слободен печат
Албанија не е ѓаволска, туку демократска земја, која страдаше од невидена ѓаволска диктатура, па затоа човековите права за неа се светост. На овој начин албанскиот...
Вести Регион

Мета: Целото внимание треба да е кон земјотресот, националниот митинг ќе се одржи кога се ќе се врати во нормала

Слободен печат
Во моментот целото внимание треба да биде насочено кон надминување на ситуацијата, како последица од катастрофалниот земјотрес, а националниот митинг за одбрана на демократијата, закажан...
Вести Македонија

Мета го одложи националниот собир поради ситуацијата по разорниот земјотрес

Слободен печат
Албанскиот претседателот Илир Мета го одложи најавениот национален собир што го најави за 8 декември. Според него, ситуацијата по разорниот земјотрес, покажува дека е несоодветно...
Вести Регион

Земјотресот во Албанија не го отстрани прашањето за разрешување на Мета

Слободен печат
И покрај вонредната состојба во која се наоѓа Албанија по катастрофалниот земјотрес, парламентарното мнозинство и опозицијата не го заборавија прашањето за разрешување на претседателот Илир...
Вести Регион

Мета го свика Националниот совет за безбедност: Координација меѓу сите институции по катастрофалниот земјотрес

Слободен печат
Албанскиот претседател Илир Мета денеска одржа едночасовна средба со Националниот совет за безбедност. По средбата тој на Фејсбук напиша дека на состанокот било разговарано за...
Вести Македонија

Мета и Џафери следеа спасувачка акција во Драч

Слободен печат
Албанскиот претседател Илир Мета заедно со претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери, внимателно следеа акција за пребарување и спасување што се спроведува во една...
Вести Регион

Мета: Го чекам народот на плоштад каде ќе останам сѐ додека не му се врати правото на референдум

Слободен печат
Албанскиот претседател Илир Мета рече дека е порешителен од кога и да e за сенационалнот собир што го свика за 8 декември во Студентски град,...
Вести Регион

Мајко до Мета: Потребна е лидерска средба, а не митинзи

Слободен печат
Албанските владејачки социјалисти го нарекуваат чин без преседан повикот на претседателот Илир Мета за одржување сенационален собир на 8 декември. Министерот за дијаспора и поранешен...