-3 C
Скопје

Маја Оџаклиевска и нејзината смисла за животот: „Задоволство ми е тоа што имам што да јадам, каде да преспијам…“

Пејачката Маја Оџаклиевска се повлече од сцената пред повеќе од 20 години, а денес ужива во пензионерските денови, иако воопшто не и се лесни затоа што нејзината пензија е мала. Како што неодамна истакна, таа целосно му се посвети на својот деветгодишен внук, кој е дете со аутизам.

„Животот е направен од мали нешта“ – е цитат што ја води Маја скоро цел живот, бидејќи како што истакнува, таа верува дека луѓето со премногу амбиции се длабоко несреќни и затоа е благодарна што има покрив над глава, што има што да јаде и да се облече.

– Луѓето со премногу амбиции се несреќни. Можам да имам империи, тоа не значи ништо. Материјалното не е ништо. Немам куќа на Дедиње и базени, живеам во мал стан 35 години и задоволна сум од тоа. Не станува збор за скромност, туку за разбирање на ситуацијата и сопствените потреби. Задоволство ми е да имам покрив над главата, што да јадам, каде да спијам и што да облечам. Не мора да бидат брендирани предмети или скап мебел. Ако разбирате дека филозофијата на животот е да се живее мирно и убаво, тогаш нема за што да жалите. Не треба да имате болни амбиции. Скромноста не е доблест, но не треба да се биде ниту премногу амбициозен. Како постигнувате сопствено задоволство? Значи, со разбирање на сопствената ситуација, рече Маја за „Блиц“.

Прочитајте и...  ФОТО | Модните комбинации на инаугурацијата: Џил Бајден во симболична боја, а Лејди Гага и Џеј Ло повторно во изданија што ќе се памтат

Таа рече дека секогаш живеела добро, дури и кога не заработувала многу, а сето тоа ја научила нејзината мајка.

– Парите треба добро да се распределат, тоа е поентата. Никогаш не сум позајмила. Мајка ми еднаш ми рече: „Раширисе колку ти е челото. Ако имате ќебиња, свиткајте ги нозете, ако имате јорган, истегнете се “. Не сакав да сум должна никому. Јас не секогаш заработував многу пари, само добро ги распределував. Луѓето никогаш нема да имаат доволно пари, колку и да имаат, бидејќи секогаш ќе смислат нова потреба за која ќе им недостасуваат пари, откри Оџаклиевска.

Поврзани вести

Најпосветените партнери – Хороскопски знаци кои секогаш ќе ве стават на првото место!

Слободен печат

ВИДЕО: 5 потцентени филмови со Ал Пачино кои можеби не сте ги гледале, а би требало!

Слободен печат

ФОТО | Избраникот не штедел на специјално дизајнираниот подарок: Марија Шарапова го покажа скапоцениот веренички прстен

Слободен печат

ФОТО | Милениците на претседателот Џо Бајден: Во Белата куќа за прв пат живее посвоено куче од прифатилиштето

Слободен печат

ФОТО | 35 години оваа куќа ја чувала поранешната жена на Доналд Трамп: Еве како изгледа новата резиденција на Меланија Трамп!

Слободен печат

ФОТО | Успеавме Џо: Ријана го испрати Доналд Трамп со вреќи за ѓубре!

Слободен печат

Остави Коментар