ЛШ: Вардар ремизираше на реваншот со Веспрем, пресуди поразот во Скопје

Куни Моралес беше најефикасен во редовите на Вардар 1961/Веспрем, Унгарија/6 април 2022/Фото: EPA-EFE/Tamas Vasvari

Денеска во реванш натпреварот од осминафиналето во Лигата на шампионите во Унгарија составот на Вардар 1961 ремизираше против Веспрем со 31:31.

Иако елиминирани скопските „црвено-црни“ одиграа многу подобро на возвратната пресметка, а во овој двомеч пресуди нивниот висок пораз на првиот меч во СЦ „Јане Сандански“ кога загубија со 22:30.

Составот на Давид Дејвис го имаше само почетното водство од 0:1, а потоа константно противникот го контролираше резултатот во своја корист.

Домаќините трипати имаа највисоки „плус шест“ на мечот (17:11, 18:12, 24:18), но на крајот Вардарци се изборија за реми.

Најефикасен во редовите на македонскиот шампион беше Моралес со шест погодоци, пет запиша К. Њокас. Вреди да се одвои и добриот настап на голманот Гогов кој не добива така често минутажа оваа сезона, имаше осум одбрани, 57% на успешност на одбранети удари

На спротивната страна седум погодоци беа дело на Омар, а пет имаше Швеѓанецот Нилсон. Веспрем за пласман на Фајнал-фор турнирот ќе игра против данската екипа на Алборг.

Видео на денот