ЛШ: Силекс ќе ги одмери силите против Карабах

Денеска македонскиот фудбалски претставник Силекс со ждрепка во Нион го доби противникот во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите, тоа е тимот на Карабах од Азербејџан.

Клубот од Кратово ќе игра на гостински терен во Азербејџан, а поради ситуацијата со Ковид-19 можно е УЕФА да донесе одлука мечот да се игра на неутрален терен.

фото: принтскрин/уефа

Поради пандемијата на коронавирус ќе се игра само по еден натпревар, дуелите од 1. квалификациско коло на ЛШ ќе се играат на 18 и 19 август. Доколку после регуларните 90 минути нема победник, истиот ќе се дознае преку продолженијата или пеналите.

Победниците од првото квалификациско коло на ЛШ ќе се најдат во второто квалификациско коло, додека поразените во второто квалификациско коло на Лига Европа.

Прочитајте и...  Шпанска фудбалерка одби да му оддаде почит на Марадона

Од нашите интернационалци, босанскиот Сараево на Крсте Велкоски ќе игра со Конах`с Квеј од Велс, додека албанската Тирана на Кристијан Тошевски се соочува со Динамо Тбилиси (Грузија).

Поврзани вести

Тајсон: Секако дека пушев марихуана пред борбата со Рој Џонс!

Слободен печат

Лига Европа, Трајкоски: Имаме тактика за брзата игра на Словенците!

Слободен печат

Синоним за кошарка, особено во МЗТ, почина Анте Дуковски!

Слободен печат

Бабиќ пред Тримо Требње: Улогата на фаворит не треба ни да се спомнува!

Слободен печат

Шпанска фудбалерка одби да му оддаде почит на Марадона

Слободен печат

ВИДЕО: Еврогол на третолигашкиот натпревар Љуботен-Зајас!

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian