6 C
Скопје

Лоши вести од ЕХФ: Вардар елиминиран од ЛШ, Македонија нема да игра на СП!

„Црвено-црните“ нема да ја бранат европската титула од минатата сезона, а нашите најдобри репрезентативци во нови подобри денови ќе бараат учество на Мундијал.

Коронавирусот ги прекина скоро сите спортски и овој случај ракометни натпреварувања, многу шпекулации се вртеа што ќе биде со натпреварувачката сезона 2019/2020 и воопшто со ракометот во календарската 2020 година.

Официјално како што соопштуваат од Европската ракометна федерација, Вардар иако обезбеди пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите и дуели сезонава со унгарскиот Пик Сегед, поради пандемијата на коронавирус нема да ја има можноста да ја брани титулата од минатата сезона.

Значи, откажани се осминафиналните и четвртфиналните средби, а освен Вардар и Пик Сегед, ЕХФ поради ситуацијата со Ковид-19, беше принуден од натпреварувањето да ги исфрли уште екипите на Динамо Букурешт, Висла Плоцк, Целје Пивоварна Лашко, Кјелце, Порто, Алборг, Фленсбург и Монпеље.

Прочитајте и...  Навивачите од 1 мај повторно на стадионите во Италија!?
facebook.com/rfmofficial

Од претходно се знае дека Ф4 турнирот во машката ракометна Лига на шампионите е преместен за крајот на декември оваа година, па така за трофејот ќе играат првопласираните и второпласираните од веќе завршените групи „А“ и „Б“, Барселона, ПСЖ, Кил и Веспрем на нашиот Дејан Манасков.

Освен тоа, лоши вести доаѓаат и на репрезентативно ниво, па така наместо бараж двомеч против Франција летово, Македонија нема да ги игра тие натпревари, па автоматски Французите се промовирани како учесници на следното Светско првенство што ќе се одржи во Египет.

Македонската репрезентација во нови подобри денови ќе бара учество на Мундијал, а на следното СП од европската зона ќе патуваат репрезентациите според ранкингот од последниот континентален шампионат, а тие се Франција, Словенија, Германија, Португалија, Шведска, Австрија, Унгарија, Белорусија, Исланд и Чешка.

Прочитајте и...  Истражување: Луѓето кои биле заразени од ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција

Домаќини се Шпанија, Хрватска и Норвешка, а Данска е бранител на титулата.

Поврзани вести

ВИДЕО: Барселона го освои „Копа дел Реј“, Меси прогласен за МВП!

Слободен печат

ВИДЕО: „Два во еден“, нереален пресврт на Каљари против Парма!

Слободен печат

Костоски го запре Работнички, МЗТ победнички кон Подгорица

Слободен печат

Проблеми за Гвардиола, без клучниот играч против ПСЖ?

Слободен печат

ВИДЕО: Челси е првиот финалист во ФА купот!

Слободен печат

Ѓорческа без загубен сет до трофејот во Франција!

Слободен печат

Остави Коментар