Ливриниќ: Словенија е искусна, мотивирани да го оствариме мундијалскиот сон! - Слободен печат

Ливриниќ: Словенија е искусна, мотивирани да го оствариме мундијалскиот сон!

Во склоп на ЕХФ неделата веќе тренираат сениорките за првиот меч во Скопје, Симовски знае со кои имиња ќе се обиде по подолго време да го врати женскиот репрезентативен ракомет на големите натпреварувања.

Една од ракометарките која ги брани боите на најдобрата македонска женска ракометна репрезентација, Елена Ливриниќ го респектира противникот, но верува дека со мотив и желба може да се оствари целта, пласман на Светското првенство во Јапонија 2019.

Фото: РФМ

– Словенија беше една од посакуваните репрезентации која можеше да ни се падне за овие бараж натпревари. Не се селекција за потценување, со искуство, но прилично млада. Верувам дека со една добра организација, желба и мотив за пласман на Светското првенство ќе успеме да дојдеме до позитивен резултат и остварување на нашиот сон – ни изјави Ливриниќ.

Првата средба на 02 јуни се игра во СЦ „Борис Трајковски“, додека реваншот на 06 јуни ќе се одигра во Целје.

Потсетување, влезот за првиот меч во Скопје е слободен за сите кои сакаат да ја дадат поддршката од трибините на патот кон СП.

Прочитај повеќе

Гостивар непријатно го изненади шампионот МЗТ Скопје

Слободен печат

Португалија е новата ракометна сензација во Европа

Слободен печат

Официјално: Ешли Јанг нов играч на Интер! (ФОТО)

Слободен печат

Ниту Барса, ниту Реал: Неочекувана одлука на Нејмар!

Слободен печат

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Остави Коментар

nine − 9 =

Прочитај повеќе

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат