Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Фудбалскиот клуб Ливерпул го официјализираше вечерва трансферот на грчкиот лев бек, Костас Цимикас.

24-годишниот фудбалер во редовите на шампионот на Англија дојде од Олимпијакос во трансфер вреден околу 11 милиони евра и потпиша повеќегодишен договор.

Цимикас беше алтернативно решение за Ливерпул, со оглед на тоа дека „црвените“ претходно ја следеа ситуацијата со Џамал Луис од Норич, но новиот англиски второлигаш не сакаше да го пушти својот млад бек за помалку од 20 милиони фунти.

Така, Јирген Клоп се одлучи за Цимикас, кој прифати епизодна улога во тимот, бидејќи Енди Робертсон е неприкосновен на таа позиција.

Цимикас одигра вкупно 46 натпревари за грчката екипа на Олимпијакос во минатата сезона.

Прочитајте и...  Клоп уште еднаш ја покажа својата човечка величина! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Учесник во групите на Лига Европа го промовираше Руфати

Слободен печат

Халеп со прва титула во „вечниот“ град, Плишкова го предаде мечот (ВИДЕО)

Слободен печат

Мората на позајмица, а Суарез пред трансфер во Атлетико!?

Слободен печат

Косово без најдобриот напаѓач против Македонија!?

Слободен печат

Клоп уште еднаш ја покажа својата човечка величина! (ВИДЕО)

Слободен печат

Изов со принудни измени поради седум позитивни случаи на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Славниот Марадона денеска ќе навива против Ѓоковиќ

Слободен печат

Тодоров: Би било добро да ги играме мечевите на неутрален терен!

Слободен печат

„Марка“: Сега е јасно дека Зидан има сериозен проблем!

Дејвис со тројка во последната секунда за втор триумф на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски ја најави победата на Јуве, успешно деби и за Пирло! (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП Мастерс: Шварцман за титулата против Ѓоковиќ во Рим

Слободен печат