Лига на нации: Унгарија го прекина шестдеценискиот пост и конечно ја победи Англија

Унгарија приреди изнедување во Лигата на нации/Фото: EPA-EFE/Szilard Koszticsak

Фудбалската репрезентација на Унгарија славеше со 1:0 над Англија во првиот натпревар од групата 3 во дивизијата А во Лигата на нации.

Со оваа победа, Унгарија го прекина шестдеценискиот пост и конечно ја победи Ангија. Последен пат Унгарците славеле над „Гордиот Албион“ во 1962 година.
Стрелец на единствениот гол беше Доминик Собослаи во 66 минута од пенал.

Изненадување се случи и во дивизијата Б каде Ерменија со 1:0 ја совлада Република Ирска благодарение на голот на Спетсијан во 74 минута.

Селекцијата на БиХ со гол во 93 минута од натпреварот се спаси од пораз на гостувањето кај Финска играјќи 1:1. Голот за Бисанците го постигна Превљак на асистенција на Џеко. Претходно Финска поведе во 45 минута преку Тему Пуки.