Lexus сериозно го обнови GX- Слободен печат

Lexus сериозно го обнови GX

По пет години, Lexus GX за прв пат доби сериозен редизајн, а главна цел на компанијата е да го доведе изгледот на моделот во согласност со новиот корпоративен стил на брендот.

Главната разлика од претходната GX е новата решетка на ладилникот со бројни елементи со облик „L“, како и модернизираната оптика од ист тип. Кросоверот веќе се предлага во неколку варијанти, вклучувајќи го и спортскиот дизајнерски пакет со 19-инчни тркала и подобрена аеродинамика и off-road пакет.

Во вториот има додатоци за заштита на резервоарот, кружни камери за гледање околу возилото и систем за повеќе теренски селектирања. Тоа му овозможува на возачот да избере помеѓу неколку начини на работа на агрегатите во зависност од условите на патот и видот на патот на кој се движи возилото.

Дури и во својата основна верзија, овој модел го има Lexus Safety System + безбедносниот комплет. Тоа вклучува адаптивна крус-контрола, систем за автоматска промена на светлата од долго на кратко, како и функција за препознавање на сообраќајни знаци. Постојат две дополнителни USB порти.

Кога станува збор за агрегатот, кај Lexus GX останува претходниот – 4,6-литарски V8, кој испорачува 301 КС. Тој работи во комбинација со 6-брзински автоматски менувач и погон на четири тркала со диференцијална брава.

Прочитај повеќе

Рецепт за палачинки без брашно

Слободен печат

Руската Анџелина Џоли го маѓепса светот! (ФОТО)

Слободен печат

Најнов изум на технолошкиот гигант: „Невидливата“ тастатура на Самсунг

Слободен печат

Разговор со Јана Коцевска: Вистинските хероини се непретенциозни и „невидливи“

Јасмина Кантарџиева Димков

Пред 30-та ова мора да го научите за ЉУБОВТА!

Јасмина Кантарџиева Димков

5 докажани начини за успешно интервју за работа

Слободен печат

Остави Коментар

seventeen + 11 =

Прочитај повеќе

Наши миленици: Маца Лукас, вистински позер!

Слободен печат

Здрава вода што се подготвува дома (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Хороскопските знаци и чевлите

Слободен печат

Прва жена фаворит за Оскар за филмска музика – Хилдур Гуднадотир

Слободен печат

Детоксикација на организмот после празниците

Слободен печат

Почина Тери Џонс, актерот од познатата група „Монти Пајтон“

Слободен печат