Lexus сериозно го обнови GX – Слободен печат
АвтомагазинМагазин

Lexus сериозно го обнови GX

Главната разлика од претходната GX е новата решетка на ладилникот со бројни елементи со облик „L“, како и модернизираната оптика од ист тип.

По пет години, Lexus GX за прв пат доби сериозен редизајн, а главна цел на компанијата е да го доведе изгледот на моделот во согласност со новиот корпоративен стил на брендот.

Главната разлика од претходната GX е новата решетка на ладилникот со бројни елементи со облик „L“, како и модернизираната оптика од ист тип. Кросоверот веќе се предлага во неколку варијанти, вклучувајќи го и спортскиот дизајнерски пакет со 19-инчни тркала и подобрена аеродинамика и off-road пакет.

Во вториот има додатоци за заштита на резервоарот, кружни камери за гледање околу возилото и систем за повеќе теренски селектирања. Тоа му овозможува на возачот да избере помеѓу неколку начини на работа на агрегатите во зависност од условите на патот и видот на патот на кој се движи возилото.

Дури и во својата основна верзија, овој модел го има Lexus Safety System + безбедносниот комплет. Тоа вклучува адаптивна крус-контрола, систем за автоматска промена на светлата од долго на кратко, како и функција за препознавање на сообраќајни знаци. Постојат две дополнителни USB порти.

Кога станува збор за агрегатот, кај Lexus GX останува претходниот – 4,6-литарски V8, кој испорачува 301 КС. Тој работи во комбинација со 6-брзински автоматски менувач и погон на четири тркала со диференцијална брава.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close