Легендарниот напаѓач Бирхоф со решение за Лигата на нации

– Форма на турнир би било добра алтернатива – рече екс шампионот на Серија А за магазинот „Кикер“.

Поранешниот германски репрезентативец, а сега директор на тамошната фудбалска федерација, Оливер Бирхоф предлага Лигата на нации да се игра во форма на турнир, на неутрален терен.

Бидејќи пандемијата на коронавирус ги блокираше сите спортски настани речиси три месеци, па многу големи спортски натпреварувања се одложени или откажани, се направи „гужва“ во календарите во разни спортови.

Европското првенство во фудбал е одложено за следната година, што создаде проблеми во Лигата на нации, што требаше да започне следната есен, и секоја репрезентација ги игра своите натпревари на домашен и гостински терен.

Македонија веќе ги доби новите ривали во повисокиот ранг „Лигата Ц“, но вниманието е воглавно насочено кон плејоф натпреварите за учество на следното ЕП и полуфиналниот дуел со Косово за што УЕФА треба да донесе одлука за нов термин.

Прочитајте и...  Ибра: Ова не е „големиот Милан“, не сум играч за Лига Европа!

Форма на турнир би било добра алтернатива – рече Бирхоф за магазинот „Кикер“.

Според него, со оглед дека гледачите нема да можат да ги следат натпреварите од трибините до есен, националните фудбалски федерации полесно ќе се согласат со овој формат на натпреварување. Фудбалерите не би се замориле од непотребни патувања, а контролата на репрезентациите поради коронавирусот би била полесна.

Бирхоф воедно ја нуди Германија како можен домаќин.

Го имаме потребното знаење и сме одлични организатори, што веќе докажавме. Доколку на тој начин би ѝ помогнале на УЕФА, ние сме подготвени – додаде Бирхоф.

Овој поранешен напаѓач во кариерата ја освои Серија А со Милан, а со германската репрезентација беше европски шампион во 1996 година, а светски вицепрвак во 2002.

Прочитајте и...  Активистката Велковска: Предизборната кампања завршува, а никој не ги спомна бездомните животни (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат