4 C
Скопје

Криза во авто – индустријата: „Фолксваген“ за половина година со загуба од 800 милиони евра

Продажбата на возила во извештајниот период паднала за 23,2 отсто, додека испораките потонале за 27,4 проценти на годишно ниво.

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ извести дека во првата половина од 2020 година регистрирал оперативна загуба од 800 милиони евра како резултат на енормниот пад на продажба на автомобили поради кризата со корона вирусот.

Во истиот период претходната година компанијата работеше со добивка од 10 милијарди евра.

Продажбата на возила во извештајниот период паднала за 23,2 отсто, додека испораките потонале за 27,4 проценти на годишно ниво.

На престојниот Годишен собир на акционери закажан за септември, германскиот производител планира да предложи намалување на дивидендата за 2019 година на 4,80 евра за обична акција, во однос на најавените 6,50 евра.

Акциите на „Фолксваген“ од почетокот на годината паднаа за 21,5 отсто.

 

Прочитајте и...  Шест степени според Рихтер: Силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија и во Бугарија

Поврзани вести

Шест степени според Рихтер: Силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија и во Бугарија

Слободен печат

Шекеринска: Состанокот на Радев грешка во чекори, Северна Македонија е пример за почитување на правата на граѓаните

Слободен печат

Арсовски за случувањата со Бугарија: Не доликува на земји-членки на НАТО да комуницираат на ваков начин

Слободен печат

ВИДЕО | Д-р Митов: Зголемената телесна тежина како централна тема кога станува збор за здравјето кај децата

Песков со став: Санкциите на САД и ЕУ се мешање во работите на Русија

Слободен печат

ВИДЕО | Стефоска: Годишниот конкурс на Министерството за култура е далеку од идеален, но одолеавме на сите притисоци

Александра Бубевска

Остави Коментар