-4 C
Скопје

Tag : Загуба

Магазин Магазин слајдер Некатегоризирано Сцена

Тешки денови за Џејми Фокс: Почина помалата сестра на актерот на 36 годишна возраст

Слободен Печат
Актерот Џејми Фокс во моментов ги минува своите најтешки денови во незамислива тага откако почина неговата помлада сестра, 36-годишната ДеОндра Диксон со која беше многу...
Вести Економија

Германската авиокомпанија со дебело минусно салдо: „Луфтханза“ со оперативни загуби од 1.26 милијарди евра во третиот квартал

Слободен печат
Германската авиокомпанија „Луфтханза” соопшти дека работела со оперативна загуба од 1,26 милијарди евра во третиот квартал поради масовното откажување на летови во време на пандемијата...
Вести Економија Слајдер

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат
Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но оние кои ќе остварат добивка, согласно...
Вести Економија Слајдер

Светскиот туризам изгуби 460 милијарди долари поради Ковид-19

Слободен печат
Во првата половина на оваа година, поради глобалната пандемија на коронавирусот, забележани се 65 проценти помалку меѓународни туристички патувања во споредба со истиот период минатата...
Вести Свет

Безос, Маск, Закерберг и Гејтс заедно изгубија 25 милијарди долари

Слободен печат
Најбогатите директори на американските компании „Биг Тек” изгубија вкупно 25 милијарди долари од нето-богатството по продажбата на технолошки акции, покажуваат податоците на Си-Ен-Би-Си. Акциите на...
Вести Економија

Австралиски Квантас во загуба 1,4 милијарди американски долари

Слободен печат
Австралиската авиокомпанија Квантас ервејс предупреди дека затворањето на сојузните граници сериозно го попречува опоравувањето на домашниот воздухопловен пазар, што, заедно со намалувањето на меѓународните летови,...
Вести Економија

„Бритиш петролеум“ ја крати дивидендата поради рекордните загуби во вториот квартал

Слободен печат
„БП“ денеска за прв пат по 10 години одлучи да ја скрати дивидендата откако извести за рекордни загуби во вториот квартал од 6,7 милијарди долари....
Вести Ви Препорачуваме Економија

Струјата ги запали социјалните мрежи

Весна Дамчевска
Ударот врз животниот стандард со зголемувањето на цената на струјата за 7,43 проценти предизвика бес и револт кај граѓаните на социјалните мрежи. Јавно, свои економски...
Вести Економија

Криза во авто – индустријата: „Фолксваген“ за половина година со загуба од 800 милиони евра

Слободен печат
Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ извести дека во првата половина од 2020 година регистрирал оперативна загуба од 800 милиони евра како резултат на енормниот пад...
Вести Економија

„Рено“ со рекордна загува од 7,3 милијарди евра

Слободен печат
Францускиот производител на автомобили „Рено“ забележа најтешка загуба во својата историја во првите шест месеци од 2020 година, во износ од 7,3 милијарди евра. Групацијата, која...