Комоли: Ќе има многу позајмици, размена на играчи и малку трошење на пари!

Според поранешниот спортски директор на Ливерпул и Тотенхем не би бил изненаден доколку се игра фудбал без публика до крајот на 2020 година.

Демијен Комоли очекува „многу различен“ преоден рок откако му беше кажано дека само три клуба од Премиер лигата ќе можат да трошат.

Поранешниот спортски директор на Ливерпул и Тотенхем споделува предвидувања за следниот преоден рок, односно смета дека ќе има многу позајмици и размена на играчи, а и малку трошење на пари.

Поради пандемијата на коронавирус претстојниот преоден рок ќе значително поразличен, односно многу клубови ќе имаат ограничени парични средства за обесштетување.

Агент ми рече дека само три клуба од Премиер лигата ќе можат да трошат наредното лето во преодниот рок. Не знам колку е тоа точно, но обично агентите имаат добри информации. Веројатно ќе има малку трансфери, повеќе ќе гледаме размени на играчи, позајмици и со многу помали суми за обесштетување. Колку подолго трае кризата на финансиски план, толку полошо ќе биде за клубовите – се зборовите на Комоли.

Прочитајте и...  Коста доби идеален партнер во нападот на Атлетико: Еден тепа, а другиот гризе

Воедно се согласува со идејата да се играат натпревари без публика во наредните месеци:

Има многу фанови кои нема да можат да дојдат на стадионите, но исто така ќе бидат среќни, бидејќи нема да размислуваат на вирусот и на останатите проблеми. Сега подобро би било да се гледа фудбал на телевизија. Не би бил изненаден доколку фудбалот се игра без навивачи до крајот на 2020 година. Од друга страна, луѓето зборуваат дека не треба да се игра пред празни трибини за да заврши оваа сезона, а прашање е што ќе биде со следната – додаде Комоли.

Прочитај повеќе

Сензација на „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ со „полесен“ пат до финалето!

Слободен печат

Имаше шампионски амбиции во НБА лигата, но на крајот доби отказ!

Слободен печат

Тампа Беј по вторпат го освои Стенли купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат

Корона криза во Серија А, дури 14 члена на тимот на Пандев се позитивни

Слободен печат

Проблеми за Премиер лигата, десет случаи на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ансу Фати: Го живеам својот сон, играм со Меси

Слободен печат

Најдобриот косовски фудбалер ќе игра против Македонија, се опорави од коронавирусот

Слободен печат

„Граѓаните“ го известија Наполи дека се откажаа од Кулибали

Слободен печат

Ролан Гарос: Успешен старт на Надал и Серена Вилијамс

Слободен печат

Последен обид на Манчестер јунајтед да дојде до потписот со Џејдон Санчо

Слободен печат

Бартомеу наскоро си заминува од Барселона, верификувани потписите за негова смена

Слободен печат