Кои се последиците од недостаток на клучните витамини во организмот?

Фото: Pexels/ cottonbro studio

На телото му се потребни 13 видови витамини за нормално функционирање, а секој од нив има важна улога во зајакнувањето на нашиот имунитет. Често се поставува прашањето како да се препознае недостатокот на некој витамин и како да се компензира за исчезнатите витамини.

Витамините можат да се поделат на растворливи во вода и растворливи во масти. Витамините од групата Б и витаминот Ц лесно се раствораат во вода и се исфрлаат од нашето тело преку урината. Многу е важно редовно да ги земаме, бидејќи нашето тело нема способност да ги складира. Витамините растворливи во масти (А, Д, Е, К) се акумулираат во телото и се чуваат од неколку дена до неколку месеци.

Одредени фактори доведуваат до недостаток на витамини кои му се потребни на телото за нормално функционирање. Неправилната исхрана, недоволната физичка активност, пушењето, алкохолот, одредени лекови, но и бременоста и доењето влијаат на губење на витамини.

За среќа, со правилна исхрана и додатоци во исхраната, можеме да го зголемиме внесот на одредени витамини во организмот.

Витамин А

Недостатокот на витамин А може да се препознае со дегенеративни промени на очите, псоријаза, акни, репродуктивни нарушувања, улцеративен колитис, цироза на црниот дроб, губење на апетит, ослабен имунитет, вагинални и респираторни инфекции и дигестивни нарушувања.

Витамин Б

Замор, недостаток на концентрација, анемија и нарушување на имунолошкиот систем се показатели за недостаток на витамин Б комплекс. Нешто посложени знаци на недостаток од овој витамин се деменција, параноја, депресија и промени во однесувањето, осип и пукнатини на кожата околу усните, како и склоност кон инфекции.

Витамин Ц

Ако на нашето тело му недостасува витамин Ц, можеме да го препознаеме по замор, промени на кожата, крвави непца, анемија, намалена отпорност на инфекции, бавно зараснување на рани и скршеници, алергии, артериосклероза, артритис, висок холестерол, болки во коските, хипогликемија и стрес.

Витамин Д

Витаминот Д, кој често го нарекуваат „сончевиот“ витамин, телото најтешко го произведува во зима. Недостатокот на овој витамин се карактеризира со болки во коските, слабост и болка и грчеви во мускулите, прекумерно потење, висок крвен притисок, слаба концентрација и главоболки.

Витамин Е

Недостатокот на витамин Е се карактеризира со хронични заболувања на црниот дроб, недостаток на координација на движењата, парализа на мускулите одговорни за движењата на очите, блага анемија, катаракта, хиперпигментација и забавен раст кај децата.

Витамин К

Типични знаци на недостаток на витамин К се намалена густина на коските, обилно менструално крварење, крварење од носот и непцата, поткожно крварење, крв во дигестивниот тракт и урината и лесни модринки.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот