Клубот за кој играа двајца Македонци, Палермо повеќе не постои!

Денеска беше објавено дека овој клуб за кој до неодамна настапуваа македонските репрезентативци Илија Несторовски и Александар Трајковски згасна поради банкрот.

До минатата натпреварувачка сезона се натпреваруваше во Серија Б. Како што пренесува „Кориере дело Спорт“ Андреа Зампарини, синот на поранешниот сопственик на клубот, Маурицио Зампарини, испрати понуда во вредност од 10 милиони евра со цел да ги подмири клупските долгови, но таа сума била премала за да биде прифатена понудата.

Палермо минатата сезона ја заврши сезоната во горниот дел од табелата и требаше да се натпреварува во плеј-офот на Серија Б за пополнување на последните места во Серија А, но поради финансиски долгови беше исфрлен од натпреварувањето.

Прочитајте и...  Толедо и официјално го напушти Вардар, Вујин наскоро во Скопје!?

Не им беше дозволено да играат во Серија Б во сезоната 2019/20 поради финансиските нерегуларности, а веднаш потоа беше формиран и т.н. „феникс клуб“, нов тим на Палермо кој сега се натпреварува во Серија Д, четврти ранг на италијанскиот фудбал.

Тој нов клуб официјално се вика „ССД Палермо“ и исто така настапува во розева опрема, на стадионот „Ренцо Барбера“.

Прочитај повеќе

Официјално закажани првите мечеви, повторно Премиер лига од 17 јуни!

Слободен печат

Човекот кој го „пензионираше“ Тајсон, сега работи како шумар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Георгиев: Вардар е како Левски и ЦСКА

Слободен печат

Кој ќе биде шампион: Предвидете ги резултатите до крајот на сезоната во „Ла Лига“!

Слободен печат

Вождовац се шегува со македонските клубови на Твитер (ФОТО)

Слободен печат

И Кристијано Роналдо во „клубот“ на милијардери

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чудна атмосфера во еден од најубавите европски стадиони! (ВИДЕО)

Слободен печат

После Барса, Гризман знае каде сака да ја заврши кариерата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Како изгледа комплескот во Дизниленд каде ќе се игра завршницата во НБА лигата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Заменик капитенот на Вардар и објасни на ФФМ зашто „црвено-црните“ треба да ја добијат титулата

Слободен печат

Васоски: Сакам да им ја честитам титулата на моите фудбалери, повеќе од заслужена

Слободен печат

Хорват: Мило ми е што доаѓам во Скопје и средина која е препознатлива во Европа

Слободен печат