Кина лови агенти на ЦИА

Сад и Кина / Фото: Профимедиа

„Почнуваме народна војна против шпиони!“ Така викендов медиумите ја мобилизираа јавноста откако ЦИА го стави конфликтот со Пекинг во центарот на внимание.  

Пропагандниот апарат во Пекинг ја засили својата долгогодишна кампања откако директорот на ЦИА Вилијам Барнс објави дека „Центарот за мисии на Кина“ ќе се бори, како што рече, „со најважната геополитичка закана со која се соочуваме во 21 век“.  

Кинеската телевизија CCTV, без да се повикува на извори, објави дека ЦИА регрутира агенти кои зборуваат кинески, не само мандарински, туку и дијалекти на кантонски, шангајски, Хака и хокиенски.  

Видеото, кое беше објавено минатиот викенд и кое беше преземено од други медиуми, како и на кинеска социјална мрежа Веибо, слична на Твитер, стана популарно и собра 280 милиони прегледи. 

Националистите на коментарите на Веибо се насмеаја на сметка на американската амбасада во Кина.  

„Што треба да правиме кога ЦИА дрско и отворено регрутира агенти што зборуваат кинески? Странските непријатели работат напорно и ние никогаш не смееме да го намалиме вниманието кога станува збор за националната безбедност“, стои во објавата, обвинувајќи ги американските разузнавачи дека имаат „уште пострашни и полоши“ планови.

Вилијам Барнс, директор на ЦИА/ Фото Архива на Слободен Печат

Итрата лисица не може да измами добар ловец 

„Но, итрата лисица не може да измами добар ловец. За да ја зачуваме безбедноста, можеме само да им веруваме на луѓето”, се заклучува објавата. 

Минатата недела, кинеското Министерство за надворешни работи оцени дека плановите на ЦИА да отвори центар за конфликтот со Пекинг се „типичен симптом на менталитетот на Студената војна“.  

„Американската агенција треба објективно и рационално да го разгледа развојот на Кина и односите меѓу САД и Кина и да престане да прави работи што ја поткопуваат нашата меѓусебна доверба и соработка, како и кинескиот суверенитет, безбедноста и интересите“, рече портпаролот на министерството.  

Кина и САД/ Фото Архива на Слободен Печат

Добро познатиот наратив 

Според Си-Ен-Ен, вртењето на вестите стари една недела е показател дека Пекинг се вратиле на својот добро познат наратив дека националната безбедност е загрозена и дека постојано е под американска закана и дека американските шпиони се поголема опасност за животот на обичните граѓани отколку што тие мислат.  

Под водство на Си Џинпинг, кинеската влада во последниве години започна стотици кампањи за да ја потсети јавноста дека постои закана од САД.  

Во 2015 година, Кина отвори национална линија на која граѓаните можат да пријавуваат луѓе за кои мислат дека се шпиони или сомнителни активности.  

Во 2017 година, Пекинг започна да нуди половина милион јуани (78.000 американски долари) награди за секој што помогна да се открие шпион.  

Кој е всушност шпион, а кој не? 

Во време кога Кина го „пумпа“ национализмот и се бори против „западните вредности“ како што се демократијата, слободата на медиумите, независното новинарство, либералните гласови, ултранационалистите молчат.  

На социјалните мрежи, десничарските либерални коментатори често напаѓаат дека се предавници, шпиони и странски платеници. Бидејќи националистите често ги пријавуваат на цензури, се повеќе од нив исчезнуваат од платформите. Последниот пропаганден проект дополнително го поттикна „политичкиот лов на вештерки“, а со оглед на многу широката и нејасна дефиниција за „национална безбедност“, секој што ќе биде прогласен за „не-патриот“ може да биде осуден и пријавен како „шпион“, заклучува Си-Ен-Ен. 

ЦИА / Фото: МИА

Тензиите меѓу двете држави растат: Индија воведува повисоки царини за производите од Кина

 

Видео на денот