• САД. Кина

Одржан виртуелниот самит на САД и Кина

Претседателите на САД и Кина, Џо Бајден и Си Џинпинг одржаа долгоочекуван виртуелен самит. Американскиот претседател ја нагласи потребата од заштитни мерки за да се избегне конфликт меѓу двете земји, додека Си Џинпинг се залагаше за подобра комуникација, пренесе утрово Ројтерс. Бајден рече дека конкуренцијата меѓу двете земји не треба да ескалира во конфликт, а …

Одржан виртуелниот самит на САД и Кина Read More »