„Кибер напади за пораз на Трамп“: Параноја во Белата куќа или вистинско мешање на кинески хакери во американските избори?

Хакери поврзани со кинеската влада ја напаѓаат американската изборна инфраструктура при претседателските избори закажани за есента, изјавил во неделата советникот на Белата куќа за национална безбедност, Роберт Обрајан, пренесува Ројтерс.

Изјавата на Обрајан претставува чекор подалеку од соопштението од Канцеларијата на директорот за националната разузнавачка заедница (ОДНИ), објавена во петокот, каде се наведува дека Кина ги шири своите обиди на влијание и дека Русија веќе пробува да се меша во кампањата на демократскиот кандидат Џо Бајден.

Но, ОДНИ не го обвини директно Пекинг за обиди на хакирање на системите поврзани со американските избори.

„Тие би сакале претседателот да изгуби“, рекол Обрајан за Си-Би-Ес.

„Кина, како и Русија и Иран, се занимава со кибернетички напади и онлајн крадење на идентитети и такви работи кои се однесуваат на нашата изборна инфраструктура и интернет страници“, наведе советникот на Трамп.

Прочитајте и...  Светска банка: 12 милијарди долари за вакцини за сиромашните држави

Кина постојано ги отфрла обвинувањата на американската влада дека ги хакира американските претпријатија, политичари и владини агенции.

„Американските претседателски избори се внатрешна работа, немаме интерес да се мешаме во нив“, изјавил уште во април портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи Генг Шуанг.

Обрајан вели дека САД откриле дека хакери се обидуваат да се инфилтрираат во интернет страници кои припаѓаат на канцелариите на државниот секретар низ земјата, кои се одговорни за организирање на избори на локално ниво и собирање на информации за Американците.

„Тоа е навистина причина за загриженост и не станува збор само за Русија“, рекол советникот на Трамп.

„Ќе има сериозни последици за било која земја која се обидува да се меша во нашите слободни и праведни избори“, предупреди Обрајан.

Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Прочитај повеќе

Ковид биланс во светот денеска: Рекорден дневен број на заразени во Словенија, карантинот останува во Украина

Слободен печат

Вознемиреност во Градот на светлината: Француски борбен авион предизвика силна детонација при прелет над Париз

Слободен печат

Чавушоглу со предлог до Русија: Сирискиот модел како решение за Нагорно-Карабах

Слободен печат

Франција одлучи: Поранешен лидер на ЕТА ќе биде екстрадиран во Шпанија

Слободен печат

Ивица Коневски: Мицкоски е единствениот одговорен за поразите на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат