Ќе влијае ли коронавирусот врз излезноста на изборите?

Од денеска почнува да тече втората половина од изборната кампања на парламентарните избори. Партиските каравани продолжуваат со исто темпо да крстарат низ државата. Носителите на изборните листи и лидерите на партиите ги презентираат пред своите симпатизери изборните програми и ветувања, а ниту еден од нив не ја прпопушта шансата да ги повикаат граѓаните на масовна излезност на изборите.

Институциите задолжени за спроведување на изборите ветуваат безбедени здравствени услови за денот на гласањето. Слободен печат го праша универзитетскито професор Ѓорѓи Спасов дали очекува коронавирусот да влијае врз процентот на излезност на овие парламентарни избори. Тој вели дека, поради заразата од Ковид 19, сепак може да ни се случи да имаме помала излезност, но не така драматична.

– На парламентарните избори во 2016 година во Хрватска имаше излезност од 52 проценти, сега на изборите излегоа 47 проценти од граѓаните. Тоа значи намалување на помалку од 10 посто од излезноста. Кога немаше коронавирус, во Македонија, во 2016 година излезноста беше 67 посто, тоа значи дека ако се намали за околу 10 посто или помалку како во Хрватска, очекувам таа да биде некаде околу 59 посто. И тоа нема да е мала излезност за да се обезбеди легитимитет на институциите – вели Спасов.

Прочитајте и...  Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

За парламентарните избори кои се одржуваат во еден изборен круг нема цензус. Победник е оној што ќе освои или ќе договори коалиција со поголем број на пратеници во законодавниот дом. И покрај ваквите изборни правила, многупати јавноста ги слушна повиците тие да излезат во што помасовен број. Спасов вели оценува дека со поголема излезност на граѓаните партиите си обезбедуваат поголем легитимитет за своето владеење.

– Излезноста значи учество на што повеќе граѓани во креирање на интитуцитие. Така што секоја политичка партија сака да има што поглема излезност за потоа да се повика на неа. Тоа е основната норма на политичктие партии – вели Спасов.

Партиските лидери, секој со свои аргуметни, ги убедуваат граѓаните зошто баш тие треба да се победници. Претседателот на СДСМ Зоран Заев очекува граѓаните да го дадат гласот за коалицијата „Можеме“ бидејќи тие „веќе го препознаваат искрениот, чесниот и домаќински пристап“.

Прочитајте и...  Во Кичево седум новозаразени и седум оздравени од коронавирус

– Затоа, на 15 јули масовно ќе застанат зад нашиот концепт за развој и ќе гласаат за број 3 за СДСМ и Коалицијата „Можеме“ за развојот на инфраструктурата да продолжи уште повеќе. Важно е државата да продолжи на правиот пат кој овозможува развој на нова македонска економија за раст на компаниите и приватниот сектор и затоа е важно граѓаните да излезат на изборите кои ќе бидат безбедни по здравјето и да ја дадат својата поддршка и глас за СДСМ и коалицијата „Можеме“ – рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

И лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски постојано ги охрабрува граѓаните да излезат и да гласаат бидејќи така „масовно ќе се спротивстават на корумпираната власт“.

Прочитајте и...  До утре туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома" за користење ваучери

– На 15 јули ќе ставиме крај со масовна излезност, со референдумска излезност. Промените доаѓаат, национално да ја креваме Македонија, да бидеме горди и достоинствени Македонци и економски да растеме, тоа е нашата визија, тоа е нашиот план. Со седењето дома одлучувате овие бандити да да продолжат да владеат и понатаму. Затоа гласајте за број 14 и коалицијта „Обнова“ – вели Мицкоски.

На овие парламентарни избори право на глас имаат 1.814.263 граѓани. Во посебни изводи од Избирачкито список регистрирани се 83.054 лица на привремена работа или престој во странство, 1.657 лица кои се наоѓаат на издржување казна затвор или се во притвор, 357 лица згрижени во установи за вонсемејна грижа и 6 гласачи кои се водат како раселени лица.

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат