8 C
Скопје

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Една од најатрактивните парцели во строгиот центар на Скопје – на паркингот спроти Холидеј Ин наместо во зелен појас, го чека својот ред да се претвори во огромно бетонско здание со згради и до 30 ката, алармираат архитектите, кои стравуваат дека со огромните мегаломански структури комплетно би се задушило Скопје.

Денеска МАРХ, платформата посветена на промоција на македонската архитектура, во соработка со Институтот за комуникации објавија 3Д визуелизација од просторот, со што укажуваат на важноста за правењето сериозна опсервација пред да се направат било какви чекори кон градење на овој простор.

Мартина Штериова, во комуникација со „Слободен печат“ откри дека тие ја подигнале 3Д визуелизацијата сѐ со цел да ја поттикнат јавноста да развие свесност за какви сѐ работи се кријат зад кулисите во институциите. Што сѐ се состои во поединечните ДУП-ови, конкретно во случајов, со ДУП-от донесен од Општина Центар во 2012 би се дозволиле градби што се сосема надвор од тоа што го дозволува Генералниот урбанистички план на Град Скопје.

Прочитајте и...  Навални е многу слаб, адвокатите бараат тој да биде пренесен во цивилна болница

Таа прецизира дека е сосем неопходно да се креира детална опсервација, да се направи сеопфатна анализа за потребите на граѓаните и воопшто, на градот Скопје, пред да се започне со интервенција на просторот.

Додаде дека несогласувањата помеѓу Градот Скопје и Општина Центар се комплетно небулозни и дека нивната соработка треба да вроди плод во заедничкото планирање на функционални простори.

„Загрижувачка е огромната летаргичност кога станува збор за дејствување во прилог на општественото и колективното добро. Еднакво загрижувачки е тоа што за локација како што е оваа во самото централно подрачје на главниот град со огромни потенцијални вредности и квалитети, се планира комплекс од таков вид, којшто претставува само комплекс што може да постои било каде на друга локација и ништо повеќе од тоа. Комплекс без идеја, без ентитет, далеку од размерите во секаква смисла, без однос кон контекстот, создаден без претходна опсервација и валоризација, создаден според некаков шаблон и без обмислување на консеквенциите што потоа. Со сето ова се доведуваме само до амнезија на градот“, пишуваат од МАРХ платформата.

Прочитајте и...  Османи: Грција и Албанија имаат разбирање, работиме на олеснување на ограничувањето на движење

Тие сметаат дека „преземањето на одговорност за заедницата ни недостига сѐ повеќе, а со тоа е недостижно и созревањето во сите професионални определби“.

-Неопходно е принципиелно поттикнување на културата на развојот, отвореност кон феномените на масовната култура, одговорност за општествениот развој и ширење еден јасен и позитивен став во каков град сакаме да живееме, децидни се од МАРХ.

Погледнете ја визуелизацијата:

Извор: МАРХ

Инаку парцелата кај Холидеј Ин  со месеци е под лупа на Антикорупциска комисија која смета дека деталните урбанистички планови треба да водат сметка за стандардите и нормативите со кои се обезбедува системот на хуманост на живеењето, со плански одредби кои ќе ја штитат приватната сопственост, но на начин на кој што нема да го повредат јавниот интерес.

Земјиштето кај Холидеј ин под лупа на Антикорупциска, еве ги забелешките

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар