Карпош ќе ги укине бесплатните ужинки за основците?

Родителите на децата од основните училишта „Вера Циривири-Трена“, „Јан Амос Коменски“ и „Христијан Тодоровски-Карпош“ се жалат дека и покрај тоа што треба да бидат бесплатни ужинките кои ги добиваат нивните деца во училиштата, тие ги плаќаат од почетокот на оваа учебна година. Во другите училишта кои се наоѓаат во Карпош, сметките за ужинките ги покрива Општината.

– Не знам како може општината цела учебна година да не може да обезбеди снабдувач на храна, па мора да одиме со анекс на старите договори од лани. Не сум сигурна ниту дали Законот за јавни набавки дозволува цела година да е покриена со анекс. Дополнително навистина иритира тоа што не добиваме бесплатна ужинка, а плаќаме исто колку и во другите училишта – вели една револтирана родителка, чие дете учи во „Јан Амос Коменски“.

Прочитајте и...  Датумот за избори сѐ поблиску, договорот сѐ подалеку

Од општина Карпош тврдат дека за ужинките имаат процедурален проблем, односно дека е истечен договорот во тие школи за снабдувач, така што проблемот бил повеќе административно – технички.

– За бесплатните ужинки општината годишно одвојува по пет милиони денари, а голем број од родителите викаат дека децата ги фрлаат, затоа што не се доволно квалитетни. Градоначалникот имаше повеќе средби во училиштата во врска со тоа. Моментално се размислува тие пари, од следната учебна година да си останат со намена за школите, но да се користат за уредување на училишните дворови или обезбедувања во склоп на самите училишта – велат од Општина Карпош.

Прочитај повеќе

Насковска: Во СОС детското село има 14 згрижувачи кои се грижат за 59 деца (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов Зеланд најави укинување на мерките за физичка дистанца

Слободен печат

Бесплатни 2 часа паркинг со превземање на апликацијата на ПОЦ

МИА Агенција

ФЗО: Надминат техничкиот проблем со довод на струја и нормално функционира издавањето лекови на рецепт

МИА Агенција

Казнети 475 граѓани кои не носеле лична заштита

МИА Агенција

За два дена поднесени 27.100 барања за финансиска поддршка за мај

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Без струја утре делови од неколку скопски општини

МИА Агенција

СЗО едвај добила основни информации за Ковид-19: Тајни снимки откриваат како Кина го прикрила вирусот?

Слободен печат

Давитковски: Маските може да бидат услов за регуларност или партиска манипулација со гласачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Путин ја одобри новата доктрина за употреба на нуклеарното оружје

Слободен печат

Андоновиќ: Политички проект за рушење на Трамп и судир во американскиот политички естаблишмент (ВИДЕО)

Слободен печат

Меѓународно истражување „КОВИД-19 и ментално здравје”

МИА Агенција