21.8 C
Скопје

Каролина Аврамовска ни препорачува: Израдувајте ги најблиските со посен, здрав и превкусен чоколаден пудинг со просо

„Најтешкиот дел за време на диетите ми е потребата од кремовите, особено пудингот од чоколадо и ванила. Пудингот со просо ми е совршена здрава замена, без да почуствувам вина за прекршување на диетата“

Потребни состојки:

  • Пола шоља просо
  • 2 шољи вода
  • 1 банана
  • 70 грама урми
  • 4 лажици какао
  • 4 лажици маџун
  • 20 грама растопено чоколадо

Начин на подготовка:

Најпрво, се мие просото, па му се додаваат шољите со вода.

Се вари додека водата не испари.

Пред крај, се додаваат останатите состојки и се соединува смесата

Се засладува по желба.

Послужете и уживајте!

НА ЗДРАВЈЕ!


За повеќе вакви рецепти, заследете ја ОВАА ФЕЈСБУК ГРУПА и ОВОЈ ИНСТАГРАМ ПРОФИЛ.

Поврзани вести

Познатиот југословенски киоск „К67“ беше поставен на „Тајмс Сквер“ во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Најмоќната деловна жена во светот: Шерил Сандберг прозборе дескриминацијата на жените во пандемијата

Слободен Печат

„Порака во шише го преминала Атлантикот“: По неколку години се создало неочекувано прекуокеанско пријателство

Слободен Печат

Погледнете што има да каже Ким Кардашијан за сопствениот љубовен живот

Слободен Печат

Џастин Бибер сподели ретка фотографија со неговиот татко: Тато, те сакам со целото мое срце

Слободен Печат

Погледнете кои хороскопски знаци се најдобри родители – рангирани!

Слободен Печат

Остави Коментар