Карачиќ за одлуката на македонските судии во финалето на ЕП (ВИДЕО)

Хрватскиот репрезентативец и поранешен играч на Вардар призна дека направил грешка и правилна била одлуката на Начевски и Николов.

Годинава на Европското првенство репрезентацијата на Шпанија ја освои титулата откако во големото финале во Стокхолм ја совлада Хрватска со 22:20.

Тоа финале го судеше најдобрата македонска двојка Ѓорѓи Начевски и Славе Николов кои се најдоа на „удар“ кај Хрватите веднаш после завршувањето на завршниот дуел за златото.

Во самиот финиш од средбата Хрватите имаа напад за израмнување, топката ја имаше поранешниот Вардарец Игор Карачиќ кој според нашите судии направи чекори.

Хрватските репрезентативци во тој момент знаеја колку е клучен нападот, и не можеа да поверуваат во одлуката на Николов и Начевски. После тоа финале и селекторот на „коцкастите“, Лино Червар изјави дека неговата селекција беше оштетена од Македонците.

Прочитајте и...  Рома е фаворит за потписот на „кралскиот“ напаѓач“!?

Неколку месеци подоцна еден од организаторите на играта, Карачиќ во интервјуто за „Балкан-Хендбол“ призна дека сепак македонските судии имаа правилна одлука.

Им симнувам капа за тоа што досудија, сосема е исправно. Се случи грешка, ние скапо ја плативме – се зборовите на Карачиќ.

Прочитај повеќе

Мурињо на пенали го елиминира „ученикот“ Лампард од Лига купот

Слободен печат

Динамо Киев, Олимпијакос и Ференцварош ќе играат во ЛШ

Слободен печат

Војдан Стојановски и Данкерк го доживеаја и вториот пораз во францускиот шампионат

Слободен печат

Ролан Гарос: Циципас со пресврт во второто коло

Слободен печат

Сопственикот на Далас, Кјубан го спаси од улица пропаднатиот НБА играч

Слободен печат

Металург ќе игра во ракометната Лига на Европа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дортмунд ги одби милионите од Јунајтед за Санчо

Слободен печат

Алкантара позитивен на коронавирус

Слободен печат

Тони Надал: За Федерер секогаш имавме план, против Новак не знавме што да очекуваме

Слободен печат

Иако загуби од Ѓоковиќ, Имер го има поенот на турнирот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар повторно не игра ЛШ, одложен натпреварот и против Пик Сегед

Слободен печат

КФСМ има резервен план доколку се појават проблеми со коронавирусот во мак баскетот

Зоран Спасоски