Јувентус на лето продава дури десет фудбалери?

Челниците на „старата дама“ мора да ги намали трошоците поради финанскита криза која е неизбежна за сите екипи, а во план е и подмладувањето на тимот.

Акциите на Јувентус се преполовија поради пандемијата на коронавирусот, но дел од вината лежи и во Кристијано Роналдо. Токму неговата плата која изнесува 30 милиони евра нето, претставува голем товар за управата и токму тој прв ќе си замине од тимот.

Пред неколку дена проструи информација дека Роналдо дефинитивно заминува и ќе премине во ПСЖ кој е подготвен да плати обесштетување и да му ја даде истата плата.

Португалецот се плаши доколку се донесе одлука за намалуваше на платите, дека токму тој највеќе ќе загуби, околу 10 милиони евра и поради тоа планира да го напушти Јувентус.

Уште еден фудбалер кој сигурно ќе биде продаден е Миралем Пјаниќ за кого постои голем интерес од неколку англиски екипи, но и од ПСЖ.
Челси и Манчестер сити се подготвени да платат околу 50 милиони евра, таа сума не претставува проблем и за францускиот тим.

Прочитајте и...  Светот се сеќава на трагедијата на Хејсел: Не тераа да играме додека од страна лежеа мртви луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Јувентус и тренерот Маурицио Сари го прецртаа и двоецот од средниот ред, Даглас Кошта и Федерико Бернадески. Кошта откако пристигна од Баерн Минхен повеќе е повреден отколку што игра, додека Бернадески е вистинско разочарување. Доколку пристигне вистинска понуда ќе биде продаден и Тонали.

Само 11 фудбалери се сигурни за следната сезона и управата нема намера да ги разгледува понудите доколку пристигнат за нив.

Тоа се Буфон, Кјелини, Бонучи, Де Лихт, Демирал, Квадрадо, Дибала, Ремзи, Алекс Сандро голманот Шчешни и Кулушевски кој треба да се приклучи на екипата од следната сезона.

Прочитај повеќе

Само еден играч имаше повеќе победи против Леброн, Џордан и Коби! (ВИДЕО)

Слободен печат

Аусилио: Јанг и Санчез се наши, Лаутаро може да го купите за 111 милиони евра!

Слободен печат

Националната пливачка федерација: Во најбрзо време да ги отворите базените!

Слободен печат

Интервју со Благојче Трајкоски: Силен Еурофарм Пелистер е добро за македонскиот ракомет!

Фидан Коминовски

Управниот одбор на ФФМ одлучи, сезоната продолжува без испаѓање од Првата лига и со баражи за вторите лиги

Слободен печат

Култниот Ф1 тим се продава?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вардар поразен и во Лозана: Арбитражниот суд пресуди против „црвено-црните“ во случајот Максимов

Слободен печат

Светот се сеќава на трагедијата на Хејсел: Не тераа да играме додека од страна лежеа мртви луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Лигата на шампионите наместо во Истанбул ќе се игра во Германија

Слободен печат

Северниот сосед ја откажа сезоната во Суперлигата , Србија без шампион

Слободен печат

И Работнички се тестираше на корона пред враќањето на тренинзите 

Слободен печат

Пипен: Највеќе уживав во двете сезони без Џордан

Слободен печат