Јапонската принцеза Мако се мажи за „обичен човек“

ФОТО: EPA-EFE/Shizuo Kambayashi / POOL

Јапонската принцеза Мако, внука на царот Нарухито, планира да се омажи за своето долгогодишно момче Кеи Комура до крајот на оваа година и планира да одбие исплата од 1,3 милиони долари од јапонската влада.

Јапонската влада традиционално им плаќа на жените кои го губат својот кралски статус кога ќе се венчаат. Принцезата Мако ќе се откаже од кралските титули за да се омажи за Комура, бидејќи законот во Јапонија бара принцезата да го напушти царското семејство откако ќе се омажи за „обичен човек“.

ФОТО: EPA-EFE/Fernando Bizerra

Според странските медиуми принцезата планира да се пресели во Америка, каде нејзиниот иден сопруг има намера да работи во адвокатска фирма во Њујорк…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк.

Видео на денот