Ја запознавме кралицата на медот (ГАЛЕРИЈА)

Осамена, без никој да ја посети по снимањето на филмот, вели дека се чувствува празно кога излегува надвор и гледа дека ги нема шаторите на снимателите…

Снимањето на документарниот филм „Медена земја“ ѝ го смени животот на Атиџе Муратова од овчеполското село Бекирлија, за многумина непознато, иако се наоѓа на 60 километри од Скопје.

Не е лесно да се стигне до селото. По три часа патување, по калливиот пат, конечно стигнавме до нејзиниот дом. Прво го сретнавме нејзиниот брат, а потоа се појави и Атиџе, личноста поради која тргнавме во ова патешествие.

Среќата дека некој дошол да ја посети, лесно можеше да се забележи од нејзините очи. Топло нè прими во домот, а нè послужи со кафе и, секако, со – мед!

 

Прочитајте и...  Владини делегации положија венци свежо цвеќе на гробот на поранешниот претседател Борис Трајковски

Откога се иселиле нејзините соседи, Атиџе и нејзиниот брат се единствени жители на Бекирлија. Нејзиниот живот не бил меден. Од мала се соочува со многу тешкотии – не сакала да се омажи за да остане и да ја чува мајка си, а сега се грижи за својот болен брат.

Пред да се сретне со екипата на „Медена земја“, Атиџе имала две желби, да биде покрај болната мајка кога ќе почине и да ѝ доаѓаат луѓе за да ја посетат. Оваа вторава ѝ се исполнила кога стигнала екипата на „Медена земја“, со која таа мина цели три години, време додека се снимал документарецот. За жал, и првата желба ѝ се исполнила – ја држела за рака додека мајка ѝ го издишала последниот здив.

Прочитајте и...  Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Осамена, без никој да ја посети по снимањето на филмот, вели дека се чувствува празно кога излегува надвор и гледа дека ги нема шаторите на снимателите…

По снимањето на филмот, Атиџе го продолжи животот во селото, но поинаку. Стана позната, доби нова куќа, а за првпат во животот патуваше и надвор од земјата. Таа вели дека го видела рајот кога отишла во Швајцарија. Воодушевена ни објаснуваше како луѓето ја запознале, а децата трчале по неа, викајќи: ханиленд, ханиленд!

За номинацијата за Оскар дознала од радио. Убедена е дека ќе победат, затоа што моќта на пораката што таа ја пренесе: „Пола за мене, пола за нив“, веќе е прифатена низ цел свет.

Прочитајте и...  Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Ја прашавме што ќе прави доколку го добијат „Оскарот“? Таа скромно ни одговори: „Ќе се радувам! Ќе одам во Скопје и ќе ја пеам омилената песна на снимателот Феим Даут – „Фериде“.

Текст и фото: Арбнора Мемети

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат